Auto Świat Wiadomości Aktualności Efekt zebry to powszechne zjawisko podczas jazdy. Kierowcy muszą go poznać

Efekt zebry to powszechne zjawisko podczas jazdy. Kierowcy muszą go poznać

Przez cały rok kierowcy spotykają się z różnymi naturalnymi zjawiskami, które często utrudniają jazdę. Nie chodzi wyłącznie o mgłę, czy deszcz, ale też słońce. Efekt zebry dotyczy właśnie tego ostatniego i jest najbardziej niebezpieczny w najpiękniejsze i jasne dni.

Efekt zebry podczas jazdy pojawia się, gdy jedziemy przez las w słoneczny dzień
Fred Heitzinger / Shutterstock
Efekt zebry podczas jazdy pojawia się, gdy jedziemy przez las w słoneczny dzień
  • Efekt zebry związany jest z jazdą samochodem przez las. Najbardziej dokuczliwy jest w słoneczne dni
  • Kierowcy mogą czuć zmęczenie i dekoncentrację, jeśli są wystawieni na efekt zebry przez dłuższy czas
  • Efekt zebry jest zupełnie naturalny, ale wpływa na bezpieczeństwo jazdy

Zebra, ze względu na swoje charakterystyczne umaszczenie jest nie tylko jednym z ulubionych zwierząt dzieci, ale także stała się inspiracją do nazywania różnych efektów, zjawisk i przedmiotów. To dlatego zebrą nazywamy przejście dla pieszych, efekt zebry spotkamy też w fotografii, jak i podczas jazdy. I to ten ostatni chcemy omówić, bo od niego uzależnione jest bezpieczeństwo na drodze.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Efekt zebry na drodze. Nie chodzi o przejście dla pieszych, a o słońce

Efektu zebry podczas jazdy samochodem doświadczamy w momencie, gdy podczas słonecznej pogody przejeżdżamy przez ciemne tereny leśne, lub ogólnie rzecz biorąc, mijamy duże skupiska wysokich roślin, tworzących cień, przez które przebija się słońce. Wówczas kierowca na przemian jest "uderzany" silnymi promieniami słonecznymi i zaciemnionymi rejonami. Z tego powodu zjawisko to dostało nazwę po zebrze - nasze oczy raz mają jasno, a raz ciemno.

Zjawisko to jest bardzo męczące dla wzroku, który cały czas musi się dostosowywać do dwóch skrajnych warunków. Przez to kierowca może być oślepiany, a ponadto oczy w takich warunkach się męczą, a koncentracja za kierownicą spada. Efekt zebry może więc stać się niebezpieczny, jeśli jesteśmy na niego wystawieni przez dłuższy czas.

Efekt zebry męczy wzrok i powoduje dekoncentrację podczas jazdy
Efekt zebry męczy wzrok i powoduje dekoncentrację podczas jazdyRudmer Zwerver / Shutterstock

Co zrobić, by uniknąć efektu zebry? Można próbować go minimalizować

Sposobem na mniejsze oddziaływanie tego efektu na kierowcę jest jedno - okulary przeciwsłoneczne. Kierowca powinien używać dobrze dobranych okularów, które posiadają filtry UV, chroniące oczy przed promieniowaniem UV i UVB. Najlepiej, by miały one filtr UV400, blokujący 100 proc. promieniowania UV.

Istotny jest również dobór optymalnego koloru szkieł. Najlepsze do prowadzenia samochodu będą kolory brązowe, szare lub zielone, ponieważ jedynie lekko zmieniają postrzeganie barw i zapewniają dobry kontrast. Pamiętajmy, że zbyt ciemne szkła mogą powodować mocne przekłamania barw i zmniejszać kontrast, przez co utrudnią odczytywanie znaków drogowych.

Efekt zebry dekoncentruje. Jest jeden naprawdę sprawdzony sposób

Niestety, okulary przeciwsłoneczne mogą najwyżej zmniejszyć oddziaływanie efektu zebry na nasze samopoczucie. Najważniejsze jest więc, by robić odpoczynek, jeśli poczujemy znużenie i dekoncentrację. Wówczas znajdźmy miejsce, gdzie można bezpiecznie zatrzymać samochód i odpocznijmy, zażywając świeżego powietrza, a nawet utnijmy sobie krótką drzemkę. Nawet 15 min snu może znacznie poprawić samopoczucie i umożliwi dalszą bezpieczną jazdę.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków