• Trasa S10 łącząca Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i aglomerację warszawską jest częścią Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r
  • Budowa trasy ma usprawnić połączenie Pomorza Zachodniego z centrum kraju i stworzyć alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2
  • W budowie trasy S10 Recz — Cybowo przewidziano stworzenie 14 obiektów mostowych, 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt, a prace terenowe mają rozpocząć się w 2025 r.

Droga S10, o długości około 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków drogi S10 jest zapisana w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2, łączący regiony Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza.

Umowę na budowę trasy od Recza do Cybowa podpisało konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Rozpocznie się ona za węzłem drogowym Recz, który przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Później, na wschód od Słutowa, S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Trasa pobiegnie następnie na południe od linii kolejowej przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Odcinek realizacyjny zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.

Mapa z lokalizacją odcinka S10 Recz-Cybowo Foto: GDDKiA
Mapa z lokalizacją odcinka S10 Recz-Cybowo

Droga S10 Recz — Cybowo. Prace ruszą niedługo. Przejedziemy za 4 lata

W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych — sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Według harmonogramu budowa w terenie powinna rozpocząć się w 2025 r. Drogowcy informują, że przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego, kierowcy będą mogli skorzystać z nowej trasy już w 2028 r.

Droga S10. Cztery odcinki w realizacji

Aktualnie w realizacji są cztery odcinki trasy S10 od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu.

Droga S10 Recz — Cybowo. Nie tylko cena byłą najważniejsza

Ogłoszenie przetargu na wykonawcę odcinka Recz – Cybowo miało miejsce pod koniec września ubiegłego roku, a oferty zostały otwarte 21 grudnia 2023 r. W wyborze najkorzystniejszej oferty brano pod uwagę nie tylko cenę, ale także trzy dodatkowe kryteria, takie jak przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne i obiekty mostowe, czy zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego.