Trasa, o której mowa jest częścią drogi S17 Piaski — Hrebennem o długości aż 125 km. Fragment Izbica — Sitaniec przebiegać będzie nowym śladem, głównie wzdłuż obecnej DK17. Ominie od zachodniej strony miejscowość Podkrasne oraz Chomęciska Małe. Powstaną tu węzły Stary Zamość i Zamość Sitaniec oraz planowanych jest 27 obiektów inżynierskich, takich jak mosty, wiadukty oraz przejścia dla zwierząt. Powstaną także drogi do obsługi ruchu lokalnego, system odwodnienia oraz system zarządzania ruchem.

Droga zostanie wykonana za 504 mln zł, a jej wykonaniem zajmie się konsorcjum złożone z firm z Turcji, Polski i Kazachstanu.

S17 Izbica - Hrebenne Foto: GDDKiA
S17 Izbica - Hrebenne

Droga S17 na wschód. Jak wyglądają postępy?

Obecnie na etapie realizacji są trzy odcinki S17 od Zamościa w kierunku Hrebennego. Dla odcinków Zamość Wschód – Zamość Południe, Zamość Południe – Tomaszów Lubelski oraz Tomaszów Lubelski – Hrebenne, wykonawcy złożyli w ubiegłym roku wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po wydaniu decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane, co planowane jest w tym roku.

W przetargu są jeszcze dwa odcinki:

  • Piaski – Łopiennik,
  • Krasnystaw – Izbica.

Obecnie trwa ponowna ocena złożonych ofert (pierwsze przetargi zostały unieważnione). Wybór wykonawców planowany jest w wakacje. Z kolei na etapie prac przygotowawczych są dwa odcinki:

  • Łopiennik – Krasnystaw,
  • Zamość Sitaniec – Zamość Wschód.

Przetargi na realizację obu tych odcinków mają być ogłoszone w 2025 r.