• Amerykański Oshkosh Defence wygrał przetarg na dostawę amerykańskiej armii nowych pojazdów wielozadaniowych JLTV, które zastępują Humvee. Firma dostarczy ponad 67 tys. samochodów
  • W miejsce Humvee z dieslami V8 6,2l – 6,5 l wprowadzane są pojazdy JLTV napędzane dieslem 6,6 l
  • W ramach nowych propozycji dla armii USA przygotowano hybrydową odmianę eJLTV z dieslem 6,6 l oraz silnikiem elektrycznym i baterią litowo-jonową 30 kWh
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Słynne Humvee powoli kończy służbę w amerykańskiej armii. W jego miejsce pojawiają się zupełnie nowe i znacznie większe pojazdy wielozadaniowe JLTV produkowane przez Oshkosh Defence. Do służby trafi łącznie ponad 67 tys. aut w różnych odmianach dostosowanych do potrzeb poszczególnych jednostek sił powietrznych, lądowych i morskich.

Diesel w armii ma się dobrze - równie nieźle mają mieć się hybrydy

Choć zmieniają się pojazdy, to po staremu zostaje napęd. Amerykanie dalej korzystają z potężnych diesli, ale w dobie elektromobilności pora na kolejne zmiany. Stąd projekt hybrydowego napędu dla pojazdów JLTV. Innymi słowy, połączono diesla z silnikiem elektrycznym i zaskakująco małym akumulatorem litowo-jonowym 30 kWh (naturalnie ładowany w trakcie jazdy – ponoć wystarczy 30 min.). Tak powstał eJLTV.

Dalsza część testu pod podcastem:

Po co hybryda w wojskowym aucie? Producent chwali się obniżeniem zużycia paliwa o ponad 20 proc. Wspomniano także o niższej emisji spalin (trudno uwierzyć, aby to był kluczowy argument dla wojskowych) oraz zwiększonych zdolnościach bojowych. Łatwiej dowieźć żołnierzy na front, tak by zaskoczyć przeciwnika. Ostatni odcinek można bowiem pokonać znacznie ciszej niż do tej pory. Trudniej także będzie wykryć samochód, korzystając z urządzeń termowizyjnych.

Oshkosh Defence nie kryje, że projekt eJLTV to tylko próbka możliwości firmy, gdyż armia amerykańska nie zgłaszała zapotrzebowania na hybrydę. Przy licznych wojskowych zamówieniach (wojska USA mają ogromne potrzeby sprzętowe) może się jednak okazać, że nie zabraknie chętnych na eJLTV. Czy na liście znajdzie się również polska armia? Póki co nasi żołnierze korzystają nie tylko ze słynnych Humvee, ale także pojazdów Oshkosh Defence M-ATV, które jako używane trafiły do naszego kraju prosto ze służby w amerykańskich jednostkach stacjonujących w Afganistanie.