Wybierz samochód

Hummer

Hummer

Hummer to amerykański producent samochodów terenowych produkowanych przez AM General. Historia marki sięga 1979 roku, kiedy to amerykański rząd ogłosił konkurs na zaprojektowanie i zaopatrzenie armii w nowe pojazdy M998 Series HMMWV (Wielozadaniowe pojazdy kołowe). Do przetargu stanęły 3 marki-Chrysler, Teledyne Continental oraz AM General. Wygrała ta ostatnia, należąca do koncernu AMC. Rok później powstał pierwszy prototyp, a firma podpisała kontrakt na zaopatrzenie armii w 55 tyś. pojazdów. Samochód został przez żołnierzy bardzo dobrze przyjęty, doskonale sprawdzał się w terenie i dobrze pełnił swoje funkcje. Nazwali go pieszczotliwie Hum-Vee.

W 1992 roku wypuszczono jego cywilną wersję pod marką Hummer o oznaczeniu H1. Pierwszy egzemplarz powstał na zamówienie Arnolda Schwarzeneggera. 7 lat później prawa do marki kupił General Motors. Powstały jeszcze dwie odmiany – H2 i H3, jednak w 2010 roku zaprzestano produkcji cywilnej wersji Hummera.

Po 4 latach postanowiono wznowić produkcję modelu H1 pod nazwą Humvee C-Series. Można go zamówić jako zestaw części do złożenia, jednak w jego skład nie wchodzi silnik i skrzynia biegów.

Hummer - modele

Hummer - powiązane artykuły