• Czeska policja dość często przejmuje mienie przestępców. Tylko w zeszłym roku zabezpieczono 900 samochodów
  • Ferrari 458 Italia przejęto w ramach jednego z postępowań. Samochód z rocznika 2011 ma symboliczny przebieg zaledwie 2 tys. km
  • Nowy radiowóz czeskiej policji może rozpędzić się do 326 km/h. Pod efektownym nadwoziem skrywa silnik V8 o pojemności 4,5 l
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nieco ponad 300 tys. koron (ok. 57 tys. zł) czeska policja wydała na przebudowę i modyfikację Ferrari 458 Italia (rocznik 2011), by służyło jako radiowóz drogówki. W komunikacie podkreślono, że cała inwestycja kosztowała mniej niż zakup popularnego nowego radiowozu na bazie Skody Scala (najtańsza cywilna wersja kosztuje w Czechach ponad 417 tys. koron — ok. 79 tys. zł).

Skąd taka okazyjna cena za kilkunastoletni samochód z minimalnym przebiegiem (ledwie 2 tys. km)? Czeska policja przejęła bowiem Ferrari w ramach konfiskaty mienia przestępczego. To jeden z najcenniejszych pojazdów, jaki zabezpieczono. Tylko w 2021 r. przejęto aż 900 samochodów. Większość z nich sprzedano (dochody ze sprzedaży przekazano na pokrycie szkód wyrządzonych przez sprawców). Część z nich, jak to Ferrari, pozostała jednak w policyjnym parku, by służyła do celów służbowych.

Generał Tomáš Kubík, zastępca Komendanta Głównego Policji, wyjaśnił: "Jeżeli miałbym wymienić jedną z działalności, w której znacząco udaje nam się korzystać z ustawowych uprawnień, muszę wspomnieć o zabezpieczeniu majątku pochodzącego z działalności przestępczej. Tylko w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy w ten sposób aktywa o wartości prawie 7 mld koron i jestem przekonany, że w przyszłości będziemy równie skuteczni".

Czesi nie kryją, że Ferrari będzie służyć w walce z najbardziej agresywnymi kierowcami, a także podczas pościgów skradzionych samochodów czy nielegalnych międzynarodowych wyścigów (według danych czeskiej policji każdego roku dochodzi nawet do 30 zdarzeń na drogach republiki). Auto trafiło do jednostki Departamentu Nadzoru Specjalnego Republiki Czeskiej. Z samochodu skorzystają tylko funkcjonariusze po specjalnym przeszkoleniu.

Ferrari nie jest jedynym niezwykłym samochodem do walki z drogowymi piratami u naszych południowych sąsiadów. Od 2019 r. Czesi korzystali także m.in. z limuzyn BMW serii 7 (wersja z wydłużonym rozstawem osi). W lipcu 2022 r. w policyjnej flocie pojawiły się także nowe BMW 540i xDrive o mocy 333 KM.