Wybierz samochód

Ferrari

Ferrari

Ferrari, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek luksusowych samochodów sportowych. Została założona przez kierowce wyścigowego Enzo Ferrari'ego w Maranello w 1946 roku. Inspiracją dla loga firmy był emblemat z czarnym rumakiem stającym dęba, jaki miał na swoim samolocie Francesco Baracca, pilot myśliwca z I wojny światowej.

Tuż po wypuszczeniu swojego pierwszego samochodu - modelu 125S, w 1947 roku pojazd odniósł swoje pierwsze zwycięstwo na torze wyścigowym podczas Gran Premio w Rzymie. Od 1950 roku marka wystawia swój zespół w wyścigach Formuły 1, a za jej sterami zasiadali tacy kierowcy jak Regazzoni, Lauda czy Schumacher.

Cywilne modele marki z Maranello odznaczały się wyjątkową stylistyką, za którą byłi odpowiedzialni m.in. Pinninfarina, Scaglietti czy Bertone. Pod koniec lat 70., gdy Ferrari zaczęło mieć kłopoty finansowe, połowę akcji firmy kupił Fiat.

Model 250 GTO, którego Włosi wyprodukowali w 39 sztukach, jest obecnie najdroższym samochodem świata. Model z 1962 roku został sprzedany za cenę 38 mln dolarów(nieoficjalnie mówi się, że w trakcie innej prywatnej transakcji, samochód został kupiony za kwotę ok. 50 mln dolarów).

Ferrari - modele

Ferrari - powiązane artykuły

Pokaż więcej