Już od 1 stycznia kierowcy ciężarówek poruszający się po Holandii nie będą mogli palić w kabinach swoich ciężarówek. O nowych przepisach poinformował serwis trans.info. Znając tamtejszą policję, raczej nie można liczyć na pobłażliwość, a kary będą wręcz drakońskie. Za złamanie zakazu grozi od 450 do 450 tys. euro!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dlaczego nowe prawo dotyczy tylko kierowców ciężarówek, a kary są aż tak wysokie? Co ciekawe, nie chodzi tu o skupienie na drodze i bezpieczeństwo, ale o prawo dotyczące wszystkich firm znajdujących się na terenie Holandii. Według przepisów kabina ciężarówki jest miejscem pracy, a nowe regulacje całkowicie zakazały palenia na terenie firm, co więcej od 1 stycznia nie będzie można nawet wyznaczyć miejsc dla palących pracowników. Oczywiście najwyższe stawki grzywny zarezerwowane są dla zakładów pracy, ale kierowcom będzie grozić co najmniej kilkaset euro kary.

Zakaz planie dla kierowców ciężarówek to nowość na skalę europejską, ale nie jest to pierwszy przepis o podobnym charakterze. Nie wszyscy wiedzą lub pamiętają, że zakaz palenia papierosów obowiązuje także w Polsce, ale jest całkowicie inaczej sformułowany. Według art. 63 ust. 5 Kodeksu drogowego zakaz palenia papierosów oraz spożywania pokarmów obowiązuje taksówkarzy i kierowców autobusów przewożących pasażerów. Z zakazu wyłączeni są kierowcy aut osobowych i ciężarowych.

W 2020 r. w Polsce rozgorzała dyskusja na temat rozszerzenia zakazu palenia na samochody, w których przewożone są dzieci. O możliwość wprowadzenia takich regulacji upominała się posłanka Anita Słowińska, ale w odpowiedzi na jej interpelację Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nie prowadzi prac nad tego typu zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Ładowanie formularza...