"Stonogi" to może niezbyt częsty widok na polskich drogach, ale na pewno w żaden sposób nie jest niczym wyjątkowym. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, w przypadku tego typu zestawów drogowych inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) wielokrotnie już ujawniali szereg nieprawidłowości, głównie dotyczących masy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Za długo jechał zbyt ciężką "stonogą"

Tak było również w przypadku "stonogi", którą w czwartek (14 marca) na drodze DK20 w miejscowości Żukowo zatrzymali inspektorzy ITD z Gdańska. Zestaw przewoził dwa 20-stopowe kontenery. Po zważeniu okazało się, że cały transport był przeładowany o niemal 18 t.

Zbyt duża masa była tylko jednym z problemów kierowcy. Inspektorzy potwierdzili, że jadący z Gdyni do Poznania mężczyzna przekroczył limit jazdy dziennej. Także i w tym przypadku przekroczenie normy trudno uznać za niewielkie — kierujący prowadził zestaw o ponad 10 godz. dłużej, niż pozwalały na to przepisy.

Inspektorzy ITD zrobili test. Ten potwierdził ich przypuszczenia

Zapewne ze względu na tak długi czas pracy inspektorzy uznali, że mają do czynienia albo z cyborgiem, albo z osobą, która sięgnęła po niedozwolone wspomagacze. Druga z opcji była bardziej prawdopodobna, dlatego przeprowadzono badanie na zawartość narkotyków w organizmie mężczyzny. Jak można było się spodziewać, test na obecność amfetaminy lub jej pochodny dał pozytywny wynik.

Ostatecznie na miejsce kontroli inspektorzy ITD wezwali patrol policji, który przejął sprawę kierowcy będącego pod wpływem środków odurzających. Ponadto mężczyzna został ukarany mandatami. ITD zapowiedziało również wszczęcie postępowania administracyjnego wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem w firmie.