Inspektorzy ITD w okolicach Włocławka 17 maja natrafili na dość niecodzienny transport. Do kontroli zatrzymali dwa zespoły pojazdów - ciężarówki z zamontowanym osprzętem niezbędnym do transportu specyficznego ładunku, który wiozły. Przewoziły one w sumie cztery duże szamba betonowe. Inspektory podejrzewali, że przekroczono rzeczywistą masę całkowitą pojazdów.

Kontrola wykazała, że jedna z ciężarówek ważyła 58,7 t. Druga nieco mniej, bo 54 t. Dopuszczalna masa takich zestawów to jednak 40 t. Pojazdy oprócz zbyt dużego tonażu przekroczyły także dozwolony nacisk osi na drogę. Oprócz tego kontrola ujawniła również opłakany stan techniczny cięższego z zestawów.

Zarówno w samochodzie ciężarowym, jak i w przyczepie uszkodzony był układ ABS, a jedna z opon przyczepy była mocno uszkodzona. Wg ITD jej stan groził "wystrzałem" w trakcie jazdy.

 Foto: GITD

Za wszystkie te naruszenia inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnego samochodu ciężarowego i przyczepy, a za stwierdzone nieprawidłowości ukarali kierowców mandatami karnymi oraz zakazali im dalszej jazdy, aż do momentu doprowadzenia pojazdów do parametrów wagowych zgodnych z przepisami i naprawy usterek technicznych.

Wobec przewoźników wszczęto także postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne w łącznej kwocie 32 tys. zł.