Po tym terminie zarząd nad tym odcinkiem przejmie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

- Nie ma planów kontynuacji zarządzania i eksploatacji autostrady A4 przez podmiot prywatny — wyjaśniła Anna Szumańska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury. Wraz z przejęciem zarządu nad odcinkiem Katowice – Kraków przez GDDKiA, autostrada ta zostanie objęta całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Autostrada A4 Kraków - katowice będzie darmowa

Decyzja ministerstwa oznacza, że kierowcy samochodów osobowych i motocykli nie będą musieli płacić za przejazd tym odcinkiem autostrady. Szumańska podkreśla, że zagwarantuje to jednakowe zasady dla wszystkich kierowców korzystających z autostrad zarządzanych przez państwo.

Warto przypomnieć, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo, od 1 lipca 2023 r., opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin — Stryków, A4 Wrocław — Sośnica, zarządzanych przez GDDKiA.

Obecna sieć krajowych dróg płatnych w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, liczy prawie 3700 km i od 2017 r. nie była powiększana. Za przejazd odcinkami płatnymi opłaty muszą uiszczać wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a więc m.in. ciężarówki czy autobusy.