Nissan ogłosił właśnie szeroki plan inwestycyjny na najbliższe lata, w którym kładzie nacisk na elektryfikację swoich modeli, a także wprowadzenie nowych, konkurencyjnych technologii przyjaznych zarówno dla użytkowników jak i środowiska.

Nissan Ambition 2030 – elektryfikacja

W ramach Nissan Ambition 2030 już za 5 lat na samochody z napędem zelektryfikowanym mają stanowić 75 proc. sprzedaży marki w Europie, 55 proc. w Japonii, 40 proc. w Chinach, a do 2030 r. także 40 proc. w Stanach Zjednoczonych. Aby osiągnąć ten cel, Nissan będzie kontynuował rozwój technologii akumulatorów litowo-jonowych i wprowadzi technologię bez kobaltu, aby obniżyć ich koszt o 65 proc. do 2028 r.

Co więcej, Nissan planuje wprowadzenie na rynek aut elektrycznych z własnymi akumulatorami typu all-solid-state (półprzewodnikowe, ASSB) także do 2028 r. (pilotażowy zakład w Jokohamie rozpocznie ich produkcję już w 2024 r.). Akumulatory ASSB mają pozwolić Nissanowi na rozszerzenie oferty pojazdów elektrycznych we wszystkich segmentach. Dzięki skróceniu czasu ładowania do jednej trzeciej ASSB sprawią, że „elektryki” staną się bardziej wydajne i dostępne. Ponadto Nissan przewiduje, że ASSB obniży koszt zestawów akumulatorów do 75 USD za kWh do 2028 r. i zamierza obniżyć go jeszcze bardziej do 65 USD za kWh, aby w przyszłości osiągnąć równowagę cenową między pojazdami elektrycznymi i benzynowymi.

Kolejnym elementem strategii Nissan Ambition 2030 jest stworzenie globalnego systemu dostaw akumulatorów, aby zaspokoić rosnący popyt na pojazdy elektryczne. W tym celu współpracując z partnerami, Nissan zamierza zwiększyć globalne zdolności produkcyjne akumulatorów do 52 GWh do 2026 i 130 GWh do 2030 r.

Nissan Ambition 2030 – nowe technologie

Nowa strategia to również wsparcie dla tworzenia nowych usług i partnerstw związanych z mobilnością. Nissan zamierza rozszerzyć technologię ProPILOT na ponad 2,5 miliona pojazdów Nissan i Infiniti do 2026 r. oraz rozwijać technologie pojazdów autonomicznych – do 2030 r. praktycznie w każdym nowym modelu mają znaleźć się systemy LIDAR nowej generacji.

Dyrektor generalny Nissana Makoto Uchida stwierdził: „Rola firm w zaspokajaniu potrzeb społecznych jest coraz większa. W ramach programu Nissan Ambition 2030 będziemy napędzać nową erę elektryfikacji, rozwijać technologie ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz wykorzystywać nowe możliwości biznesowe. Chcemy przekształcić Nissana w zrównoważoną firmę, która jest naprawdę potrzebna klientom i społeczeństwu."

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nissan Ambition 2030 – nowe modele

Wraz z prezentacją strategii koncern pokazał cztery modele koncepcyjne zapowiadające samochody, które mają trafić do oferty marki w nadchodzących latach. Oto, jak charakteryzuje je Nissan.

Nissan Chill-out

To nowy sposób myślenia o mobilności. Charakteryzuje się eleganckim i nowoczesnym designem, zaawansowanymi technologiami bezpieczeństwa oraz komfortowym wnętrzem. Zbudowany jest na platformie CMF-EV, znanej m.in. z produkowanego już modelu Ariya.

Cechy wyróżniające:

– CMF-EV platform

– e-4ORCE

Nissan Max-Out

To koncepcyjny kabriolet, którego celem jest dostarczenie nowych wrażeń z jazdy dzięki doskonałej stabilności i komfortowi. Dynamiczne pokonywanie zakrętów i reakcje układu kierowniczego zostały zrównoważone ograniczonym przechyłem nadwozia, aby zoptymalizować komfort kierowcy i pasażerów, dając im poczucie jedności z samochodem. Dwumiejscowy model posiada unikalną możliwość zmiany kształtu siedzeń, dzięki czemu oferuje więcej miejsca we wnętrzu.

Cechy wyróżniające:

- Ultralekka konstrukcja

- Bardzo nisko położony środek ciężkości

- Zaawansowany napęd e-4ORCE

Nissana Surf-Out

Ma na celu zapewnienie płynnej jazdy niezależnie od terenu, dzięki czemu klienci mogą komfortowo i pewnie poruszać się w dowolnym miejscu. Różnorodność mocy oraz niska i płaska przestrzeń ładunkowa pozwalają dotrzeć wszędzie tam, gdzie chcesz, a także wzmocnić doznania po dotarciu na miejsce.

Cechy wyróżniające:

- Wydajność w terenie

- Wykorzystanie energii elektrycznej z pojazdu

- Zwiększona przestrzeń ładunkowa

- Zaawansowany napęd e-4ORCE

Nissana Hang-Out

Zmienia postrzeganie mobilnej przestrzeni życiowej Dzięki całkowicie płaskiej podłodze, która rozciąga się od przodu do tyłu, koncepcja Nissan Hang-Out ma na celu przekroczenie konwencjonalnej wiedzy na temat układu wnętrza. Model ma na celu zapewnienie nowego sposobu spędzania czasu w podróży. Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby tłumić wibracje i wstrząsy, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej i zakłóceń podczas pracy w podróży. Przestronność i cisza oferują komfort salonu w mobilnej przestrzeni, zwiększając komfort życia. Kinowe siedzenia sprawiają, że wieczory filmowe z rodziną i przyjaciółmi są wyjątkowe bez względu na to, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz.

Wyróżniające się cechy i kluczowe technologie:

- Niska i płaska podłoga

- Cicha i komfortowa kabina podczas jazdy

- Zaawansowany system napędu e-4ORCE

- Zaawansowany ProPILOT