Coraz więcej kierowców instaluje w swoich samochodach kamery, które monitorują trasę przejazdu i zachowania innych uczestników drogi. Są one pewnym zabezpieczeniem przed wieloma sytuacjami, ponieważ policja może je wykorzystać do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia drogowego.

Nagrania z zachowania kierowców są także coraz częściej wykorzystywane w celu ukarania pirata drogowego. Tylko w tym roku na skrzynkę e-mailową policji z województwa warmińsko-mazurskiego wpłynęło 600 filmów przedstawiających niebezpieczne zachowania kierowców. To już o 200 więcej niż w 2020 r., a pozostał nam jeszcze prawie miesiąc do końca roku. Teraz policjanci opublikowali kompilację nagrań z kamer samochodowych kierowców.

Jak widać, w niektórych przypadkach było naprawdę blisko do spowodowania wypadku. Nie dziwi więc, że zgłaszanie nagrań jest coraz bardziej popularne. Kierowcy nie mogą już czuć się bezkarni na drodze i nawet kiedy żaden policjant nie widział zdarzenia, nowoczesna technologia pozwala na rejestrowanie piratów drogowych. Jeśli zgłoszeń będzie coraz więcej, to i oni będą korzystać z drogi tak, by reszta mogła czuć się na niej bezpiecznie.

Już 80 proc. postępowań wszczętych na podstawie tych zgłoszeń zostało zakończonych, a w pozostałych przypadkach dalej prowadzone są czynności wyjaśniające.

Policja prosi o wysyłanie nagrań oraz zdjęć, które uwieczniają naruszanie przepisów ruchu drogowego. W ten sposób każdy przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Szczegóły, jak wysłać nagranie mundurowym można znaleźć tutaj.