W poniedziałek 4 września 2023 r. policjanci rozpoczęli akcję, która będzie prowadzona w całym kraju aż do 30 września 2023 r. Działania policji związane są z rozpoczęciem roku szkolnego, dlatego w pobliżu szkół i placówek oświatowych pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde nieprawidłowe zachowanie, a to oznacza, że na celowniku mogą znaleźć się nie tylko piraci drogowi, ale też uczniowie czy ich rodzice.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Policyjna akcja w całej Polsce. Co będą sprawdzać mundurowi?

We wrześniu policjanci będą sprawdzać, czy uczestnicy ruchu drogowego... nie zostawili głowy na wakacjach. Patrole ustawione w pobliżu szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo dzieci. Wbrew pozorom zagrażają mu nie tylko kierowcy zapominający o zachowaniu szczególnej ostrożności czy zmniejszeniu prędkości przed przejściem dla pieszych. Co jeszcze będą sprawdzać funkcjonariusze?

– dowiadujemy się z komunikatu na stronie Komendy Głównej Policji. Pouczone mogą zostać też same dzieci, jeśli np. będą wbiegać na przejście dla pieszych.

Policjantka przeprowadzająca dzieci przez przejście dla pieszych Foto: Policja
Policjantka przeprowadzająca dzieci przez przejście dla pieszych

Rozpoczęcie roku szkolnego. Działania informacyjno-edukacyjne

Innym elementem prowadzonej we wrześniu policyjnej akcji "Bezpieczna droga do szkoły" będą spotkania mundurowych z dziećmi, w trakcie których zostaną omówione zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z chodników i przejść dla pieszych (rozglądanie się, noszenie odblasków itp.).

Policjanci przypominają, że powrót do szkoły po tak długiej przerwie to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dorosłych. Mundurowi proszą rodziców, by odświeżyli ze swoimi pociechami elementarne zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także dawali im przykład, rozważnie korzystając z dróg.