Policja już po raz piąty realizuje projekt na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tegoroczny nosi nazwę "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym — Wakacje 2023" i jak wskazuje policja, podobnie jak te z ubiegłych lat spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Policja publikuje mapę tragicznych wypadków drogowych

Analogicznie jak w poprzednich latach, każdego dnia od początku wakacji na stronie policja.pl oraz w mediach społecznościowych i na stronach zarządzanych przez jednostki policji prezentowana jest mapa Polski, na której zaznaczane są lokalizacje, w których doszło do wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Przy każdym z tych "czarnych punktów" pojawia się informacja o zdarzeniu — lokalizacja wypadku, ogólna informacja o liczbie ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego i rodzaju zdarzenia — zarówno z ostatniej doby, jak i od początku wakacji.

Mapa "czarnych punktów" zagęszcza się z dnia na dzień

Aby zwrócić uwagę na skalę tragedii, jaka towarzyszy wszystkim śmiertelnym wypadkom na polskich drogach, mapa aktualizowana jest na bieżąco. Ma to skłonić użytkowników dróg do zwiększenia uwagi podczas korzystania z dróg. Niestety, mimo to każdego dnia na mapie pojawiają się coraz to nowe miejsca, w których doszło do tragedii.

W swoim komunikacie opublikowanym w niedzielę (3 września) policja podała, że w ciągu ostatniej doby doszło do kolejnych ośmiu śmiertelnych wypadków. Zginęło w nich łącznie 10 osób. Z kolei od początku wakacji miało miejsce 330 wypadków. Łącznie od początku lipca 2023 doszło już do 394 tragicznych zdarzeń, bo 56 z nich to wypadki, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni od momentu wypadku.