We Francji szykują się do zmiany warty. Renault Kadjar zbudowane na tej samej płycie podłogowej, co pokazany w 2013 r. Nissan Qashqai, przejdzie na emeryturę, a jego miejsce w gamie zajmie Renault Austral. Skąd ta zmiana? Cóż, najwyraźniej zarząd marki uznał, że przeciętny sukces rynkowy Kadjara to wynik źle dobranej nazwy, a nie samochodu samego w sobie.

Dlaczego postawiono akurat na Australa? Sylvia Dos Santos, kierownik ds. strategii nazewnictwa w Renault, tłumaczy, że nazwa pochodząca od łacińskiego słowa "australis" kojarzy się z "żywiołowością i ciepłem południa, delikatną przyjemnością natury, a także rozległymi, otwartymi przestrzeniami przywołującymi nieograniczone możliwości". Tak... Bardziej przyziemny argument to fakt, że takie słowo będzie po prostu łatwe do wymówienia na całym świecie.

Renault Austral – brat Qashqaia

Oczywiście zmiany nie ograniczą się wyłącznie do nazwy. Austral będzie zupełnie nowym samochodem, ale zbudowanym według tego samego przepisu: wziąć technologię, która zadebiutowała już w Nissanie i zapakować ją w ciekawsze pudełko. Renault wie, co bierze, bo samo maczało palce w nowej płycie podłogowej CMF-C, na której powstała trzecia generacja Qashqaia.

Skoro Renault Austral ma być technologicznym krewniakiem japońskiego crossovera, można spodziewać się lżejszych materiałów, większej wytrzymałości konstrukcji i lepszej sztywności skrętnej. Mówiąc po ludzku, samochód zbudowany na tej platformie będzie po prostu lepiej się prowadził i zapewni większe bezpieczeństwo podróżnym. Nie będzie dla nas zaskoczeniem, jeśli pod maską Australa zobaczymy dokładnie te same silniki co w Qashqaiu, czyli zelektryfikowane w różnym stopniu benzyniaki.

Francuzi uchylili też rąbka tajemnicy w kwestii wymiarów samochodu. W informacji prasowej można przeczytać, że mające 4,51 m długości Renault Austral będzie mogło przewieźć pięciu pasażerów. Zarząd marki nie ukrywa, że Austral powstaje po to, żeby zapewnić Renault obecność na podium sprzedaży SUV-ów. Czy tak będzie? Tego dowiemy się wiosną 2022 r., gdy auto zadebiutuje na rynku.