Toyota twierdzi, że stawia na przygodę na świeżym powietrzu, a Tacozilla Tacoma Camper to off-roadowy „mikro-dom". Oparta na pick-upie Toyota Tacoma TRD Sport, Tacozilla debiutuje na wystawie SEMA (Specialty Equipment Market Association) w Las Vegas Convention Center.

Pojazd został zaprojektowany i zbudowany przez zespół Toyota Motorsports Garage. Ponadto Complete Customs z McKinney w Teksasie zapewniło wsparcie i zajęło się pracami lakierniczymi. Gotowy kamper jest biały, ale pełen nawiązań do klimatu vintage w odcieniach żółtego, pomarańczowego i brązowego.

Tacozilla ma być po prostu fajna

Główny projektant, Marty Schwerter, powiedział „Naszym celem było zbudowanie pojazdu, który jest funkcjonalny, ale także wygląda naprawdę fajnie. Spędziłem całe życie w pobliżu samochodów wyścigowych, a samochody wyścigowe wyglądają fajnie. Chcę, żeby wczasowicze też fajnie wyglądali”. Chodziło o to, żeby wizualnie nawiązać do linii nadwozia Tacomy, jednocześnie maksymalizując przestrzeń w kabinie. Dlatego kamper ma węższą górę i dół. To ułatwiają poruszanie się w terenie oraz omijanie drzew i innych przeszkód. Ale ten zwężający się kształt utrudniał wykonanie tylnych drzwi kampera i zespół spędził ponad 100 godzin na ich projektowaniu.

Tacozilla bazuje na Tacomie TRD Sport

Od strony technicznej zmiany polegały na dodaniu dwóch prześwitu do standardowego zawieszenia Tacoma TRD Sport. Aby zapewnić przyczepność, zespół zamontował zestaw opon terenowych 285/70/17 General Tire Grabber X3. Inne niestandardowe rozwiązania objęły wlew paliwa, który jest całkowicie oddzielony od przestrzeni mieszkalnej, aby zapewnić izolację oparów. Pod maską Tacomy jest też drugi akumulator, który ma zadanie pomóc w dostarczaniu dodatkowej mocy bez zajmowania miejsca w i tak już ograniczonej przestrzeni kampera.

"Mikro-dom" czy food truck?

Wnętrze, zdaniem Toyoty, wygląda jak "mikro-dom", z podłogą w stylu sauny tekowej. Na pokładzie jest też w pełni wyposażona łazienka z prysznicem z gorącą wodą, w pełni funkcjonalna kuchnia z kuchenką, zlewem i stołem jadalnym. Naszym zdaniem Tacozilla to ciekawy overland (terenowe auto mieszkalne), który miałby szansę na dużą popularność jako wersja seryjna. Jedyne, czego nie jesteśmy pewni to nazwa... Tacozilla ma być połączeniem słów Tacoma i Godzilla, a zamiast tego brzmi jak nazwa food trucka z meksykańskimi przekąskami.