"W sposób zrównoważony przygotowujemy firmę na wiek cyfrowy" - powiedział dyrektor operacyjny marki VW Ralf Brandstaetter. W marcu firma ogłosiła, że do 2023 roku ograniczy zatrudnienie o 7 tys. etatów.

Zmiany w strukturze zatrudnienia wpisują się w plan koncernu, który chce od 2023 roku osiągać roczny zysk w wysokości 5,9 mld euro. Jak zwraca uwagę Bloomberg przemysł motoryzacyjny ulega coraz głębszej cyfryzacji, a przestawienie produkcji na samochody elektryczne tworzy nowe wyzwania, ale również i możliwości. Produkcja aut na baterie nie wymaga takich nakładów pracy ludzi, a także komponentów, co w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi.

Obecnie marka VW zatrudnia ok. 185 tys. osób. Cała grupa w skład, której wchodzą m.in. Audi, Skoda czy Seat, to 663 tys. pracowników. Wysokie koszty pracy są "poważnym zmartwieniem", które może zagrozić płynności operacji koncernu - mówił w marcu inwestorom dyrektor generalny firmy Herbert Diess. Jego działania mają doprowadzić do sytuacji, w której w 2022 roku firma będzie generować 6-proc. marżę zysku operacyjnego.