Oto godziny obowiązywania ograniczeń:

• 16 kwietnia (Wielka Sobota) – w godz. 18 – 22;

• 17 kwietnia (Wielka Niedziela) – w godz. 8 – 22;

• 18 kwietnia (Wielki Poniedziałek) – w godz. 8 – 22.

Wyjątki w ograniczeniach ruchu dla ciężarówek

Z ograniczeń w ruchu zwolnione są niektóre kategorie pojazdów, np. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Zakazom nie podlegają również pojazdy, którymi przewożone są artykuły szybko psujące się, lekarstwa oraz środki medyczne. Pełen katalog wyłączeń spod ograniczeń w ruchu jest dostępny w rozporządzeniu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Kary za złamanie ograniczenia ruchu

Za naruszenie wyżej opisanych przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej o masie 12 ton DMC ustawodawca przewidział szereg kar. Kierowcy pojazdu grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł. Z kolei przewoźnikowi grozi kara w wysokości 2 tys. zł. Kara finansowa być nałożona również na zarządzającego transportem w firmie. Jej kwota może osiągnąć tysiąc zł.

ITD ograniczenia w ruchu Foto: ITD
ITD ograniczenia w ruchu

ITD przypomina, że pośpiech jest złym doradcą

Jedną z głównych przyczyn tragicznych wypadków na drogach jest nadmierna prędkość, dlatego kontrole prędkości, jak i stosowania się do sygnalizacji świetlnej będą prowadzone z wykorzystaniem ponad pół tysiąca stacjonarnych urządzeń rejestrujących. ITD przypomina, że dobra pogoda lub pośpiech nie zwalniają kierujących od stosowania się do ograniczeń prędkości, a w trakcie Świąt Wielkanocnych najbardziej niebezpieczne odcinki dróg będą monitorowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (CANARD).