• Via Carpatia zależnie od odcinka i kraju będzie mieć parametry drogi ekspresowej lub autostrady
  • W Polsce w realizacji jest ponad 289 km nowej drogi, w fazie przygotowawczej znajdują się odcinki o długości ponad 244 km
  • Cały polski odcinek międzynarodowej trasy Via Carpatia liczy ok. 700 km - do użytku oddano zaledwie 75,3 km
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Pora nadrobić ogromne drogowe zaległości we wschodniej części Polski. Kluczową inwestycją jest polski odcinek międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiega przez takie kraje jak: Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja. Docelowo nowa droga połączy polskie i litewskie porty wzdłuż wybrzeża Bałtyku z terminalami na wybrzeżach Morza Czarnego, Egejskiego oraz Adriatyku.

Drogi ekspresowe w Polsce, czyli nowa Via Carpatia

Via Carpatia zależnie od odcinka będzie mieć parametry drogi ekspresowej lub autostrady. W Polsce będą to drogi ekspresowe S61, S16 oraz S19. Wytyczono je na terenie pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Póki co można jedynie wspominać o przebiegu planowanej trasy, gdyż w naszym kraju wybudowano do tej pory 75,3 km drogi. To niewiele, gdyż cała Via Carpatia będzie liczyć w Polsce aż 700 km.

Obecnie w ramach przyszłej trasy można podróżować jedynie obwodnicą Suwałk, Augustowa, Lublina oraz jednojezdniowymi trasami omijającymi Kock, Wolę Skromowską oraz Międzyrzecz Podlaski. Prócz nich oddano do użytku także odcinek łączący Sokołów Małopolski z węzłem Rzeszów Południe.

Via Carpatia - ponad 244 km w przygotowaniu i 289 km w budowie

Drogowcy uspokajają, że na cały polski odcinek zabezpieczono już stosowne fundusze (w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023). W realizacji jest także ponad 289 km nowej drogi. Najwięcej, bo 84,1 km, powstaje w woj. podlaskim (43,1 km w warmińsko-mazurskim, 97,8 km w lubelskim i mazowieckim oraz 64,1 km w podkarpackim).

W przetargach znajdują się z kolei odcinki na kolejne 95,7 km nowej międzynarodowej trasy Via Carpatia. Pozostałe fragmenty drogi znajdują się zaś w fazie przygotowawczej (76,4 km w woj. podlaskim, 113,8 km w lubelskim i mazowieckim oraz 54,1 km w podkarpackim).

Via Carpatia - mapa polskiego odcinka

Via Carpatia. Trasa północ - południe Europy
Via Carpatia. Trasa północ - południe Europy