Już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace związane z realizacją inwestycji obejmującej budowę drogi ekspresowej S19 w ciągu międzynarodowego szlaku Via Carpatia na odcinku Domaradz — Krosno. Nowy fragment powstanie w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca w pierwszej kolejności wykona prace projektowe, a następnie roboty budowlane.

GDDKiA podpisała umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Domaradz — Krosno będącej częścią szlaku międzynarodowego Via Carpatia Foto: GDDKiA
GDDKiA podpisała umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 Domaradz — Krosno będącej częścią szlaku międzynarodowego Via Carpatia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) precyzuje, że ten nowy odcinek drogi S19 o długości ok. 12,5 km będzie składał się z dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasami awaryjnymi. W ciągu trasy głównej powstanie m.in. siedem estakad, osiem mostów i osiem wiaduktów drogowych. Rozpiętość trzech estakad przekroczy 400 m, a najdłuższa z nich, mierząca ok. 700 m, będzie przebiegała nad doliną na filarach o wysokości dochodzącej do 30 m. Oprócz tego w ramach inwestycji w miejscowości Zagórze, wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Podpisana umowa przewiduje, że prace projektowe i roboty budowlane zostaną zrealizowane maksymalnie w ciągu 39 miesięcy. W przypadku robót budowlanych w przewidziany czas nie wliczają się okresy zimowe, tj. od 1 grudnia do 31 marca.