Państwowa Straż Pożarna wydała już pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia tunelu pod zakopianką do użytkowania, a we wtorek (8 listopada) odbędą się ćwiczenia służb ratunkowych. Jak wyjaśniła nam Iwona Mikrut-Purchla, odpowiedzialna za komunikację społeczną w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), tylko pozytywnego zakończenia ćwiczeń oraz odbioru i zgody ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (WINB) brakuje, aby móc udostępnić kierowcom tunel pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą, będący fragmentem drogi ekspresowej S7.

Już wiadomo, że tunel pod Luboniem Małym będzie nosił imię Lecha i Marii Kaczyńskich, a decyzja w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. O wyborze na patrona nieżyjącej już pary prezydenckiej zdecydowała rada gminy Jordanów, na której terenie znajduje się niemal cały tunel (90 proc.). Warto dodać, że Lech Kaczyński niedawno został patronem całej drogi ekspresowej S19 Via Carpatia.

Dwukomorowy tunel pod górą Luboń Mały ma długość 2,06 km i przy dopuszczalnej w tym miejscu prędkości 100 km/h jego pokonanie zajmie niewiele ponad minutę. I raczej należy się spodziewać, że kierowcy będą tego ograniczenia przestrzegali, bo jak przekazała nam Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), w tym miejscu będzie działał odcinkowy pomiar prędkości. Urządzenia już zostały zamontowane, a cały system zacznie działać w momencie udostępnienia tunelu do użytku. Mimo to, mając na uwadze doświadczenia po otwarciu tunelu pod Ursynowem w ciągu drogi S2, GDDKiA przypomina podstawowe zasady poruszania się w tunelu.

Kierowcy jadący tunelem powinni zwracać uwagę na znaki oraz sygnalizację świetlną i nie zatrzymywać się — możliwy jest tylko postój awaryjny lub ten wynikający z sytuacji na drodze. Ponadto w tunelu zabronione jest zawracanie oraz cofanie i kierujący powinni zachować odpowiedni odstęp od poprzedzających pojazdów, tj. minimum 50 metrów. Należy również słuchać komunikatów nadawanych w tunelu i stosować się do wydawanych poleceń, a w sytuacji awaryjnej trzeba pamiętać o utworzeniu korytarza życia.