Prezydent Rosji Władimir Putin składa pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Moskwa szuka u Kim Dzong Una wsparcia po inwazji na Ukrainę. Sojusznicy mają podpisać m.in. traktat o partnerstwie strategicznym.

Podczas powitania delegacji doszło do tradycyjnej wymiany uprzejmości i prezentów. Jak donosi prokremlowski dziennik "Izwiestija", rosyjska delegacja obdarowała Kim Dzong Una trzema prezentami. Północnokoreański przywódca otrzymał zestaw do herbaty, dirk (rodzaj długiego noża) admiralski oraz samochód rosyjskiej marki Aurus.

Nie jest tajemnicą, że północnokoreański przywódca jest fanem motoryzacji. W swej kolekcji posiada m.in. Maybacha i jedno ekskluzywne rosyjskie auto. W lutym br. Putin sprezentował mu wartą milion dolarów limuzynę Aurus Senat.

Kim Dzong Unowi pierwszy raz model ten spodobał się podczas wizyty w Rosji jesienią 2023 r. Wtedy też podczas "swobodnej rozmowy" z Putinem dokładnie obejrzał auto i usiadł na tylej kanapie.

Jakie auto dostał Kim Dzong Un — wyjaśniamy

Rosyjski portal 116 przeanalizował zdjęcia z toczącej się wizyty Putina. Zasugerował, że Rosjanin ponownie podarował swemu partnerowi limuzynę Aurus Senat.

Rosyjski model to ulubiony samochód gospodarza Kremla. Pod maską maszyny skrywa się silnik benzynowy V8 o pojemności 4,4 l z hybrydowym układem napędowym. Pojazd wyposażony jest w dziewięciostopniową, automatyczną skrzynię biegów. Jego szacunkowa wartość to milion dolarów.