To już 10. edycja Lexus Design Awards. Konkurs, który od 2013 roku realizuje misję wspierania i wychowywania młodych talentów, cały czas ewoluuje. W ramach Lexus Design Award odkrywani są obiecujący projektanci, których odważne pomysły zyskują promocję w mediach za pośrednictwem uznanej i szanowanej przez globalną społeczność twórczą platformy. Finaliści zostali wybrani ze względu na swoje oryginalne rozwiązania przyczyniające się do lepszego jutra, przy jednoczesnej zgodności z trzema podstawowymi zasadami marki Lexus – Przewidywania, Innowacji, Urzekania.

Finaliści Lexus Design Award 2022

Chitofoam autorstwa Charlotte Böhning & Mary Lempres (Dual USA/Niemcy i Dual USA/Norwegia, z siedzibą w USA) - Biodegradowalne opakowanie powstające z egzoszkieletów larw mącznika, które strawiły odpady z pianki polistyrenowej.

Hammock Wheelchair autorstwa Wondaleaf (Malezja) - Połączenie wózka inwalidzkiego, wózka widłowego i hamaku, które ułatwia podnoszenie pacjentów przez ich opiekunów.

Ina Vibe autorstwa Team Dunamis (Nigeria) - Zrównoważone urządzenie do gotowania, ładowania i oświetlenia.

Rewind autorstwa Poh Yun Ru (Singapur) - Platforma, która wykorzystuje wielozmysłową stymulację do przywoływania ważnych wspomnień u seniorów z demencją.

Sound Eclipse autorstwa Kristil & Shamina (Rosja) - Urządzenie redukujące hałas, które tłumi hałas z zewnątrz, gdy jest umieszczone w pobliżu otwartego okna.

Tacomotive autorstwa Kou Mikuni (Japonia) - Namacalny symulator jazdy dla dzieci z problemami ze wzrokiem i słuchem.

„Jestem pod wrażeniem wrażliwości twórców na rzeczywiste problemy, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz wyzwania stojące przed społeczeństwem, takie jak zrównoważone współistnienie z naturą. Proces mentoringu zoptymalizuje wpływ projektów finalistów na rzeczywistość. Bardzo podobała mi się praca z tak różnorodnymi członkami jury i to, jak wiele nas łączy. Różne perspektywy uzupełniały się, bo były zgodne co do podstawowych wartości” – powiedziała Anupama Kundoo, jurorka Lexus Design Award 2022.

Na początku stycznia szóstka finalistów wzięła udział w pięciodniowych warsztatach z czterema mentorami, którymi są Sam Baron, Joe Doucet, Sabine Marcelis oraz Yosuke Hayano. Wchodząc w bezpośrednie interakcje z tymi doświadczonymi liderami, finaliści otrzymali profesjonalne wskazówki, by ocenić potencjał swoich pomysłów i móc wcielić je w życie. Finaliści pod okiem mentorów będą dopracowywać swoje prototypy przez około trzy miesiące poprzedzające Grand Prix.

Wiosną 2022 roku jury, w skład którego wchodzą takie sławy jak Paola Antonelli, Anupama Kundoo, Bruce Mau oraz Simon Humphries, wybierze zwycięzcę Grand Prix na podstawie prezentacji finalistów, który pokażą, jak ich prototypy wprowadzają w życie ich koncepcje projektowe.

Ponadto sześciu finalistów zostanie zaproszonych na ekskluzywne, indywidualne konsultacje z każdym z jurorów, którzy pomogą im wytyczyć ścieżkę kariery i ułatwią dalszy rozwój zawodowy.