Wybierz samochód

Mercedes AMG GT

Ikona samochodu

Mercedes-AMG GT to samochód sportowy należący do segmentu G produkowany przez niemiecką firmę. Auto zadebiutowało w 2014 roku jako 2-drzwiowe GT i było drugim w historii po SLS-ie modelem zaprojektowanym od podstaw przez AMG.

Choć sylwetka jest wyraźnie mniejsza od mocniejszego brata, to widać że stylistycznie auto nawiązuje do niego. Szczególnie widać to po pasie przednim, w którym dominuje duży grill ze sporych rozmiarów logiem marki. Natomiast linia dachu zdecydowanie szybciej opada ku dołowi w tylnej części auta. Wnętrze, choć ciasne, to oferuje pasażerom dobrze wyprofilowane fotele, a kierowcy - sportową pozycję za kierownicą.

Czas na kilka ciekawostek – nadwozie zostało wykonane w ponad 90% z aluminium, do tego przednia część podłogi jest z magnezu, a tylna klapa ze stali, na której znajduje się aktywny spojler, który dostosowuje swoje ustawienie od prędkości i trybu jazdy. W układzie smarowania wykorzystano suchą miskę olejową, a układ napędowy, został zaprojektowany w konfiguracji transaxle – silnik z przodu, skrzynia biegów z tyłu (zintegrowana z dyferencjałem). Wał łączący jednostkę napędową ze skrzynią został wykonany z włókna węglowego.

Pod maską znalazły się silniki benzynowe V8 TwinTurbo o pojemności 4 litrów. Podstawowa wersja rozwija 462 KM, a mocniejsza odmiana GT-S – 510 KM. W obu przypadkach moc jest przenoszona na tylną oś, za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej.

Natomiast w 2016 roku nastąpiła premiera topowej odmiany modelu – GT R. Oprócz poprawionego nadwozia oraz wielu nowinek technicznych, auto wyposażone jest w ten sam silnik, co inne wersje jednak dysponuje on mocą 585 KM.

Głównymi konkurentami Mercedesa-AMG GT ą m.in. Jaguar F-Type oraz Porsche 911.

Mercedes AMG GT - generacje

Mercedes AMG GT - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat