Wybierz samochód

Opel Ampera

Opel Ampera to pierwszy samochód hybrydowy typu plug-in z tzw. „range extenderem”. Auto zadebiutowało w 2009 roku, a do produkcji trafiło 2 lata później ze swoim bliźniaczym modelem – Chevroletem Volt.

Co jest takiego rewolucyjnego w tym aucie? Otóż oprócz silnika elektrycznego na pokładzie znajduje się także 1,4-litrowy benzyniak o mocy 86 KM, jednak nie napędza on bezpośrednio kół. Gdy przejedziemy ok. 60-80 km wyłącznie na prądzie, do akcji przystępuje jednostka spalinowa, pełniące funkcję generatora. Zasięg auta wydłuża się wtedy aż do 500 km! Innym sposobem naładowania akumulatorów, jest podłączenie ich za pomocą kabla do gniazdka 230V – wtedy ładowanie trwa ok. 3 godzin.

Dzięki swej innowacyjności, Opel zgarnął za ten model tytuł Europejskiego Samochodu Roku, wraz z bliźniaczym Voltem. Wnętrze zostało zaprojektowane odpowiednio do charakteru auta. Za kierownicą znajduje się pierwsze ekran, a na dość szerokiej konsoli środkowej – drugi. Oba dostarczają kierowcy wiele informacji na temat jazdy i zasięgu, a system nagłośnieniowy Bose został zaprojektowany tak, aby zużywał jak najmniej energii. 5-drzwiowa Ampera jest w stanie pomieścić 4 osoby, a pojemność bagażnika wynosi 310 litrów (to o 100 mniej niż w konkurencyjnym Priusie).

Jeśli chodzi o spalanie, to po pierwszych 100 km jazdy, auto może pochwalić się wynikiem zaledwie 1,6 l/100 km! Niestety, gdy wybierzemy się autem w trasę i wykorzystamy całe paliwo do generowania prądu, zużycie do gwałtowanie rośnie, nawet powyżej 7 litrów. Powodem tego jest dosyć wysoka masa hybrydy Opla, która wynosi aż 1,7 tony. Tak wysoki wynik jest oczywiście spowodowany przez ciężkie akumulatory.

W 2014 roku, szefowie Opla ogłosili zakończenie produkcji swojego pierwszego auta hybrydowego.

Opel Ampera - generacje

Opel Ampera - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!