Wybierz samochód

Opel Signum

Opel Signum to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koncern General Motors. Auto pojawiło się w 2003 roku, choć jego prototypu prezentowano już w 1997, oraz w 2001 roku. W Wielkiej Brytanii, model oferowany był pod nazwą Vauxhall.

Opel Signum miał być początkowo następcą flagowego modelu Opla – Omegi. Niestety pomysł ten nie do końca się sprawdził, lecz Signum i tak wyróżniał się w ofercie Opla wykończeniem wnętrza, opcjonalnym wyposażeniem oraz jakością montażu. Pojazd powstał na przedłużonej płycie podłogowej GM Epsilon I. Przednia część pojazdu jest niemal identyczna z Oplem Vectrą C, jednak za słupkiem B zaczynają się zmiany. Charakterystyczny tył jest ścięty pod skosem, co czyni Opla Signum 5-drzwiowym hatchbackiem. Takie nadwozie było raczej niespotykane w tej klasie pojazdu.

Wnętrze jest bardzo przestronne, a dzięki zastosowaniu w II rzędzie 2 osobnych regulowanych foteli, każdy z pasażerów odnajdzie wygodną dla siebie pozycję. Tym samym, model ten jest autem 4-osobowym. Bagażnik nie może się pochwalić szczególną pojemnością – ma „tylko” 365 litrów pojemności. Jeśli chodzi o wyposażenie, na liście dodatków widniała m.in. lodówka w II rzędzie!

W 2005 roku przeprowadzono facelifting Opla Signum. Modernizacji uległa przednia część pojazdu, a także wnętrze i silniki. Gama silnikowa była bardzo bogata – podstawową jednostką był 1,8-litrowy benzyniak generujący 122, a od liftingu – 140 KM. Początkowo montowana 211-konna 3,2-litrowa V6-ka została przy okazji liftingu zastąpiona 2,8-litrowym silnikiem turbo, który generował pierw 230, a od 2007 roku 250 KM.

Przez cały okres produkcji, producent oferował silnik 2.0 turbo oraz wolnossące 2.2, które rozwijały kolejno 175 oraz 155 KM. Wśród jednostek wysokoprężnych, początkowo montowano silniki 2.0 DTI (100 KM), 2.2 DTI (125 KM) oraz 3.0 V6 (177, a od 2005 roku – 184 KM). W 2004 roku pojawił się 1,9-litrowy CDTI generujący 120 lub 150 KM, a rok później do oferty dołączyła także jej 100-konna odmiana wymierając tym samym 2- oraz 2,2-litrowego DTI. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej lub automatycznej.

Niestety mimo ambitnych założeń i atrakcyjnej stylistyki, Opel Signum nie odniósł spodziewanego sukcesu. W 2008 roku zakończono jego produkcje, a jego oraz Vectrę zastąpił jednocześnie model Insignia.

Opel Signum - generacje

Opel Signum - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!