Bagażniki i boxy dachowe to uniwersalne, przydatne akcesoria samochodowe, których zastosowanie jest wszechstronne o każdej porze roku. Są też najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem na przewożenie bagaży nie mieszczących się wewnątrz pojazdu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki rodzaj bagażu będziemy przewozić najczęściej w bagażniku dachowym. Od tego zależy rozmiar i wielkość boxu. Pamiętajmy jednak, że bagażnik nie powinien wystawać za obrys dachu, a dla bezpieczeństwa należy zakupić taki, który jest 5-10 centymetrów krótszy od samego samochodu.

Kolejny ważny aspekt, o którym nie możemy zapominać przy zakupie boxa, to nośność dachu. Tą informację możemy uzyskać z książki obsługi pojazdu lub w serwisie. Dlaczego jest to aż tak ważne? Dlatego że podczas jazdy z boxem o zbyt dużym ładunku powstają groźne opory powietrza, które mogą znacząco wpłynąć na właściwości jezdne samochodu, a przy zakrętach pokonywanych z większą prędkością zbyt obciążony pojazd może stanowić zagrożenie dla jego użytkowników.

Ostatni, nie mniej istotny fakt, to sposób montażu bagażnika dachowego do dachu. Wszystkie dostępne na rynku boxy mają w swojej podstawie specjalne belki. Aby dobrać odpowiednie dla naszego pojazdu, należy kierować się jego marką, modelem, rokiem produkcji oraz typem nadwozia. Jest to ważne z tego powodu, iż nie każdy bagażnik dachowy możemy umieścić na każdym samochodzie. To właśnie typ dachu pojazdu definiuje rodzaj boxu, który możemy na nim umieścić.

Wybraliśmy kilka bagażników dachowych, dzięki którym przewieziesz choćby narty na zimowy wyjazd w góry. Sprawdź, który z nich będzie najbardziej odpowiedni do twojego samochodu.

Inter Pack Traxer 6.6

Box dachowy Inter Pack Traxer 6.6 Foto: Skąpiec.pl
Box dachowy Inter Pack Traxer 6.6

Bagażnik dachowy Traxer 6.6 jest niezwykle funkcjonalny, pojemny i bezpieczny, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort podróży. Zastosowany w nim, nowoczesny system montażowy Premium Fit (obejmuje belki do 95 mm) ułatwia zainstalowanie boxa na dachu pojazdu. System wspomagający otwieranie, czyli Dynamic Spring to gwarancja komfortu użytkowania, a 2 lub 3 punktowy zamek Central Locking System zabezpieczy zawartość bagażnika. Wewnątrz znajdują się stalowe listwy wzmacniające dno oraz taśmy do mocowania nart i bagażu. Całość wykonano z wytrzymałego, odpornego na wstrząsy i promieniowanie UV materiału syntetycznego. Nośność bagażnika to 75 kg. Traxer 6.6 może być otwierany z obu stron. Sprawdź cenę!

Thule Touring 600

Thule Touring 600 Foto: Skąpiec.pl
Thule Touring 600

Bagażnik dachowy Touring 600 ma opatentowany system szybkiego montażu FastClick ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania, co ułatwia szybki i bezpieczny montaż. Centralny zamek to gwarancja bezpieczeństwa, a klucz z miękkim uchwytem Thule Comfort można wyjąć tylko wówczas, gdy wszystkie rygle są zamknięte. Bagażnik pasuje do belek WingBar, SlideBar (wymagany adapter), Aero oraz prostokątnych. Pojemność boxu to 300 litrów, wystarczy więc spokojnie na przewóz 4-6 par nart lub 3-4 desek snowboardowych, o maksymalnej długości 175 cm. Sprawdź cenę!

Thule Dynamic 800

Thule Dynamic 800 Foto: Skąpiec.pl
Thule Dynamic 800

Box dachowy, niezwykle zaawansowany technicznie, wyróżnia się charakterystycznym, nowoczesnym, sportowym designem. Jego zakrzywiony przód ma wpływ na aerodynamikę pojazdu, minimalizuje drgania, szum wiatru oraz obniża zużycia paliwa. Montaż boxu na belkach bagażnika jest ułatwiony dzięki systemowi Power Click System, a najnowsza wersja mocowania oferuje zwiększoną przestrzeń ładunkową. Wewnątrz boxa znajduje się antypoślizgowa mata, zapobiegająca przesuwaniu się bagażu. Pokrywę można otworzyć z obu stron, co ułatwia ładowanie bagażnika, a całkowite otwieranie boxu ułatwia przesunięta jego pozycja na dachu pojazdu. Centralny zamek zadba o bezpieczeństwo bagażu – klucz można wyjąć z zamka tylko wtedy, gdy wszystkie rygle są prawidłowo zamknięte. Pojemność boxa wynosi 320 litrów, a ładowność – 75 kg. Sprawdź cenę!

Menabo Mania 320

Menabo Mania 320 Foto: Skąpiec.pl
Menabo Mania 320

Kolejna propozycja to prosty w montażu box dachowy Menabo Mania 320. Wykonany z lekkiego tworzywa sztucznego jest odporny na uderzenia oraz odporny na warunki pogodowe. Dodatkowo specjalne zabezpieczenie z przodu oraz centralny zamek zapobiegają przypadkowym otwarciom. Pojemność bagażnika wynosi około 320 litrów, natomiast jego maksymalny udźwig to 50 kg. Sprawdź cenę!

Inter Pack Orion M

Inter Pack Orion M Foto: Skąpiec.pl
Inter Pack Orion M

Ostatnia propozycja to przestronny box dachowy Orion, oferujący mocowanie Rapid-Fit, czyli szybkie, bezpieczne i proste montowanie boxa na bagażniku bazowym. Materiał bagażnika to mocny i odporny na uszkodzenia oraz promieniowanie UV materiał syntetyczny. Trójpunktowy zamek centralny gwarantuje mocne, bezpieczne zamknięcie. Od spodu wytrzymałość i stabilność boxa zapewniają metalowe szyny wzmacniające. Pojemność bagażnika to 400 litrów, a ładowność wynosi 75 kg. Sprawdź cenę!