Jeśli dopiero zastanawiacie się nad wyborem fotelika samochodowego dla waszego dziecka, to przed zakupem sprawdźcie, jak wybrany przez was model wypadł w testach bezpieczeństwa – niestety, to, że spełnia europejskie normy, o niczym jeszcze nie świadczy. To jednak tylko połowa sukcesu, gdyż nawet najlepszy fotelik nieprawidłowo przypięty nie tylko nie ochroni waszego dziecka, lecz także podczas wypadku może poważnie poturbować innych pasażerów samochodu. Pamiętajcie, że fotelik z dzieckiem waży od kilkunastu do 20-25 kg. Niedowierzającym proponujemy obejrzeć filmy z crashtestów, pokazujące, co się dzieje z nieprawidłowo przypiętym siedziskiem podczas zderzenia, a tymczasem przypominamy podstawowe zasady montażu dziecięcych fotelików.

Gdzie zamontować fotelik?

Na którym miejscu jest najbezpieczniej? Sporo zależy od konstrukcji auta. Choć przepisy pozwalają zamontować fotelik na przednim fotelu, to jednak bezpieczniej będzie umieścić go na tylnej kanapie, a dokładnie na środkowym jej miejscu, ale tylko wtedy, gdy jest tam dostępny system mocowania Isofix. Tu dziecko będzie mniej narażone na uderzenia boczne.

Jeśli jednak kanapa w tym miejscu jest wypukła lub nie ma wspomnianych zabezpieczeń, ze względów praktycznych fotelik lepiej umieścić na miejscu za pasażerem – podczas postoju bezpieczniej będzie dostać się do dziecka od strony pobocza niż jezdni. Z zasady tylna kanapa jest bezpieczniejszym miejscem niż przedni fotel obok kierowcy, ale są wyjątki – w małych autach miejskich, gdzie często tylne zagłówki opierają się niemal o szybę klapy bagażnika, bezpieczniej umieścić dziecko z przodu.

W takiej sytuacji radzimy jednak, oczywiście, w miarę możliwości, przesunąć fotel maksymalnie do tyłu, tak by zachować odpowiednią odległość od airbagu (podczas wypadku poduszka może połamać nogi dziecka!) lub dezaktywować go, jeśli w grę wchodzi fotelik dla najmłodszych, montowany tyłem do kierunku jazdy – to warunek konieczny.

Jak przypiąć fotelik?

Modele bez systemu Isofix przypina się trzypunktowymi pasami. Pasy biodrowy i barkowy przeciągamy przez specjalne uchwyty zamontowane w foteliku, należy pamiętać o tym, żeby pas nie był poskręcany. Niektóre foteliki mają specjalne klamry, zatrzaskujące pas w odpowiednim miejscu. Zanim je zablokujecie, sprawdźcie, czy pas jest mocno naciągnięty. Fotelik musi być pewnie osadzony na kanapie – powinien dobrze przylegać do oparcia i nie przesuwać się na boki!

Systemy mocowań

Najlepszym sposobem montażu fotelika jest system Isofix – specjalne uchwyty między oparciem a siedziskiem kanapy do mocowania fotelika. Dzięki zatrzaskom Isofix montaż jest o niebo łatwiejszy, szybszy i przede wszystkim pewniejszy od przypięcia siedziska za pomocą pasów. Aż tak dobrych opinii nie zbierają już bazy montażowe Isofix (podstawki montowane w aucie, w które wpina się fotelik). Znane są przypadki, w których ten sam model fotelika wyposażony w podstawkę wypadł gorzej w testach niż wersja bez tego rozwiązania. Zwróćcie też uwagę, czy modele z podstawką i nóżką zmieszczą się w waszym aucie – przed zakupem zamontujcie je na próbę!

Jak ustawić pasy?

Foteliki dla mniejszych dzieci zawsze są wyposażone we własny system pasów do przypięcia dziecka. W większości instrukcji zaleca się, żeby uprząż ściągnąć na tyle mocno, by pod pas można było wsunąć jeden lub maksymalnie dwa palce. Ponadto szelki należy ustawić na wysokości linii ramion dziecka. W modelach dla nieco starszych dzieci lub tych, które podróżują tylko na podstawkach, malucha przytrzymuje już system pasów samochodu, które przeprowadza się przez specjalne otwory w foteliku. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy pas biegnący przez część biodrową obejmuje uda i czy część barkowa pasa przebiega przez środek klatki piersiowej i nie uciska szyi.

Trzeci maluch bez fotelika?

Zgodnie z przepisami dzieci o wzroście poniżej 150 cm, bez względu na wiek, muszą podróżować w fotelikach lub na podstawkach. Są jednak wyjątki: dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie mieszczą się w dostępnych na rynku siedziskach, można przewozić na tylnej kanapie przypięte tylko pasami. Jednak największe kontrowersje wzbudza zapis mówiący o tym, że trzecie dziecko (o ile ukończyło 3 lata) można przewozić bez fotelika, przypięte tylko pasami bezpieczeństwa, jeśli na tylnej kanapie podróżuje już dwójka maluchów w fotelikach. Z jednej strony to krytykowany zapis, ale z drugiej życiowy – w większości aut osobowych nie da się prawidłowo i bezpiecznie zamontować trzech fotelików na tylnej kanapie.

Montaż fotelika samochodowego Foto: Auto Świat
Montaż fotelika samochodowego

Foteliki samochodowe - naszym zdaniem: montaż to podstawa

Mało który rodzic oszczędza na zakupie fotelika samochodowego dla dziecka, wszyscy raczej wybierają droższe modele, które dobrze wypadają w testach zderzeniowych. Pamiętajcie jednak, że nawet najdroższy i najwyżej oceniany fotelik nie ochroni waszego dziecka, jeśli będzie niepoprawnie zamontowany w samochodzie!