Jeśli wiemy jaki olej nadaje się do naszego samochodu - dolewać możemy go samodzielnie. Ale gdy chodzi o jego wymianę, którą należy dokonać zgodnie z zaleceniami producenta - powinniśmy zlecić ją w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Oleje syntetyczne stosowane są w nowych autach lub tych z niewielkim przebiegiem. Najczęściej używają ich posiadacze samochodów z silnikiem diesla. Oleje syntetyczne cechują się przede wszystkim odpornością na wysokie temperatury, dzięki czemu zyskujemy na żywotności silnika. Są też ekonomiczne i wydajne, gdyż realnie wpływają na mniejsze zużycie paliwa i oleju. Konsystencja oleju syntetycznego jest najrzadsza, a lepkość najniższa.

Symbole na kanistrach oleju: 0W, 5W 10W informują nas o tym, w jakiej temperaturze minusowej olej zachowa swoje właściwości i nie zgęstnieje - a dzięki rzadkiej konsystencji będzie w stanie dotrzeć do wszystkich szczelin w silniku, smarując go od razu po rozruchu. Również o najwyższej dodatniej temperaturze, gwarantującej prawidłowe smarowanie silnika, możemy dowiedzieć się z oznaczeń producenta - jeśli maksymalna temperatura powyżej zera dla naszego oleju to 30°C, symbol będzie miał postać: 5w30. Poniżej znajdziesz zestawienie z najpopularniejszych olejów syntetycznych.

Oleje syntetyczne - Castrol Edge 5W-30 4L

Foto: Auto Świat

Edge 5W-30 to w pełni syntetyczny olej, który spełnia najnowsze standardy w trosce o zachowanie najwyższej czystości silnika, a tym samym prowadzi do zmniejszenia emisji niebezpiecznych związków. Zaawansowana technologia znacząco zmniejsza powstawanie osadów w układzie wydechowym, a tym samym przedłuża trwałość filtrów cząstek stałych DPF, montowanych w nowoczesnych samochodach z silnikami Diesla. Olej od Castrol może być używany zarówno w silnikach benzynowych, jak i Diesla. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - GM DEXOS 2 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

Olej Dexos2 zapewnia wyjątkową sprawność i ochronę silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Niska zawartość popiołów siarczanowych, fosforu i siarki wydłuża okres eksploatacji filtrów cząstek stałych i katalizatorów trójdrożnych. Stosuje się go w silnikach benzynowych oraz wysokoprężnych, może być także stosowany w silnikach wyposażonych w filtr cząstek stałych. Ten olej syntetyczny jest wyjątkowo stabilny termicznie, co spowalnia proces starzenia się oleju i wydłuża okresy między wymianami. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - Mobil SUPER 3000 XE 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

Olej syntetyczny o niskim współczynniku tarcia, oparty na technologii syntetycznej HC i o niskiej zawartości popiołu. Jest przeznaczony do wydłużenia żywotności i efektywności pojazdów wyposażonych w silniki Diesla i systemy kontroli emisji spalin samochodowych. Zapewnia długotrwałą pracę w wyższych temperaturach, bez oksydacyjnego zagęszczania oleju lub awarii filmu smarnego, a także doskonałe właściwości przepływu, nawet w niskich temperaturach, co sprawia, że rozruch i naolejenie zimnego silnika jest łatwiejsze. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - ELF Evolution 900 SXR 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

Wysokowydajny olej silnikowy do samochodów osobowych wyposażonych w silniki benzynowe i wysokoprężne, charakteryzujący się właściwością oszczędzania paliwa. Zalecany do wszystkich silników benzynowych i wysokoprężnych z systemami wtrysku i sprężania, także w małych pojazdach użytkowych. Olej ten pozwala na możliwie największą oszczędność paliwa. Dodatek wysokowydajnych uszlachetniaczy gwarantuje najlepszą ochronę przed korozją w każdych warunkach. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - Total Quartz Ineo ECS 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

Olej Quartz INEO ECS 5W30 produkowany jest w najnowszej technologii, pozwalającej nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale również na stosowanie w pojazdach wyposażonych w systemy oczyszczania spalin jak DPF. Ten olej syntetyczny zalecany jest do stosowania w najnowocześniejszych silnikach wysokoprężnych oraz w większości silników benzynowych. Do stosowania w jeździe sportowej, miejskiej i po autostradzie, w samochodach osobowych użytkowanych w nawet ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - Shell Helix Ultra 5W-30 4L

Foto: Auto Świat

Silnik generuje ekstra energię, przy jednoczesnej gwarancji jego maksymalnej ochrony. Stosowanie tego oleju syntetycznego umożliwia wydłużenie okresów między wymianami oleju do 30.000 km w przypadku silników benzynowych i do 50.000 km dla silników Diesla. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - Ford Formula F 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

To w pełni syntetyczny olej silnikowy o znakomitych parametrach technicznych, szczególnie zalecany do silników benzynowych i wysokoprężnych z ekologicznymi filtrami DPF. Zapewnia ekonomiczne zużycie paliwa, wyższe osiągi i redukcję szkodliwych substancji. Sprawdź cenę.

Oleje syntetyczne - Valvoline SynPower FE 5W-30 5L

Foto: Auto Świat

To w pełni syntetyczny olej silnikowy klasy Premium, zawierający najwyższej jakości syntetyczne oleje bazowe oraz zaawansowany technologicznie pakiet dodatków uszlachetniających. Zwalcza trzy główne przyczyny obciążeń silnika - ciepło, osady i zużycie. Sprawdź cenę.