Auto Świat Porady Prawo jazdy Międzynarodowe prawo jazdy — co musisz o nim wiedzieć?

Międzynarodowe prawo jazdy — co musisz o nim wiedzieć?

W przypadku poruszania się po terenie naszego kraju oraz państw Unii Europejskiej wystarczy nam do tego zwykłe prawo jazdy. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy mamy plan wyjechać poza teren UE własnym samochodem. Jeżeli chcemy tego dokonać, konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Jak je uzyskać? Jak wygląda oraz ile trwa jego wyrobienie?

Międzynarodowe prawo jazdy
obywatel.gov.pl;
Międzynarodowe prawo jazdy

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy

Nawet dla kierowców stale podróżujących za granicę jest to rzecz często nieznana bądź zapominana. Wielu z nas będąc poza krajem i poruszając się własnym środkiem transportu, nigdy nie spotkało się z sytuacją, aby ktoś wymagał tego dokumentu. W przypadku podróżowania na terenie państw członkowskich Unii ten rodzaj prawa jazdy nie jest w ogóle potrzebny.

Międzynarodowe prawo jazdy to kopia krajowego dokumentu, gwarantującego upoważnienie do kierowania pojazdami. Jest oficjalnie zatwierdzony i ważny tylko z oryginalnym prawem jazdy. Dzięki niemu zostajemy dopuszczeni do prowadzenia samochodu poza Unią Europejską. Przydaje się np. kiedy decydujemy się na wynajem auta za granicą. Druk jest uznawany przez wszystkie kraje, w których obowiązuje Konwencja Wiedeńska lub Genewska. Z tego względu wyróżniamy dwa oddzielne typy międzynarodowego prawa jazdy.

Przed wyjazdem musimy ustalić, jakiego rodzaju druk obowiązuje w danym państwie. Należy dokładnie sprawdzić, gdzie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy oraz, które kraje podpisały jaką konwencję. Możemy to z łatwością zrobić, korzystając z przeglądarki internetowej lub dowiadując się bezpośrednio w starostwie powiatowym.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku o ten rodzaj dokumentu, warto wiedzieć, jak się prezentuje oraz co powinno się w nim znajdować. Wygląda on zupełnie inaczej niż krajowy, standardowy odpowiednik. Jak wygląda prawo jazdy międzynarodowe? Jest ono w formie papierowej książeczki przypominającej paszport. Druk zostaje sporządzony w formacie A6 i w kolorze szarym. Natomiast wszystkie znaki oraz tekst są spisane na czarno.

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby przystąpić do wyrobienia tego rodzaju dokumentu to posiadanie krajowego prawa jazdy. Każdy z nas będąc upoważnionym do prowadzenia jakiegokolwiek rodzaju pojazdu, jest w stanie ubiegać się o międzynarodowy druk. Wniosek należy złożyć bezpośrednio do starostwa powiatowego wraz z aktualnym wyraźnym zdjęciem naszej twarzy, kopią prawa jazdy oraz potwierdzeniem zapłaty. Taki wniosek spokojnie znajdziemy w urzędzie lub pobierzemy z rządowego serwisu. Koszt wyrobienia druku nie powinien nas wynieść więcej niż 35,50 zł. Płatności można bez problemu dokonać w starostwie lub za pomocą wygodniejszej opcji, jaką jest przelew.

Ile trwa wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy? Proces wydania nie zajmuje dużo czasu. W najlepszym przypadku dostaniemy je od ręki po spełnieniu odpowiednich formalności. W innym wypadku będziemy musieli zaczekać maksymalnie do trzech dni roboczych, od momentu złożenia wniosku. Przez jaki okres możemy z niego korzystać?

Na ile jest wydawane międzynarodowe prawo jazdy?

Taki dokument w świetle polskiego prawa obowiązuje na trzy lata. Nie krócej niż oryginalne upoważnienie krajowe. Podczas odbioru nowo wyrobionego druku pamiętajmy o okazaniu potwierdzenia opłaty oraz naszego dowodu osobistego. Warto nadmienić, iż papierowy odpowiednik okaże się niewystarczający do okazania w przypadku kontroli w Polsce. Na terenie naszego kraju oraz Unii Europejskiej niezbędne jest posiadanie właściwego prawa jazdy.

Czy warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Jeśli jesteśmy aktywnymi podróżnikami lub często poruszamy się służbowo do państw, w których nie wystarczy posiadanie zwykłego prawa jazdy, ten typ dokumentu okazuje się niezbędny. Mimo nieczęstych kontroli warto go wyrobić. Koszt nie jest duży, a czas oczekiwania i dopełnienia niezbędnych formalności relatywnie krótki.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków