Czym jest międzynarodowe prawo jazdy

Nawet dla kierowców stale podróżujących za granicę jest to rzecz często nieznana bądź zapominana. Wielu z nas będąc poza krajem i poruszając się własnym środkiem transportu, nigdy nie spotkało się z sytuacją, aby ktoś wymagał tego dokumentu. W przypadku podróżowania na terenie państw członkowskich Unii ten rodzaj prawa jazdy nie jest w ogóle potrzebny.

Międzynarodowe prawo jazdy to kopia krajowego dokumentu, gwarantującego upoważnienie do kierowania pojazdami. Jest oficjalnie zatwierdzony i ważny tylko z oryginalnym prawem jazdy. Dzięki niemu zostajemy dopuszczeni do prowadzenia samochodu poza Unią Europejską. Przydaje się np. kiedy decydujemy się na wynajem auta za granicą. Druk jest uznawany przez wszystkie kraje, w których obowiązuje Konwencja Wiedeńska lub Genewska. Z tego względu wyróżniamy dwa oddzielne typy międzynarodowego prawa jazdy.

Przed wyjazdem musimy ustalić, jakiego rodzaju druk obowiązuje w danym państwie. Należy dokładnie sprawdzić, gdzie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy oraz, które kraje podpisały jaką konwencję. Możemy to z łatwością zrobić, korzystając z przeglądarki internetowej lub dowiadując się bezpośrednio w starostwie powiatowym.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku o ten rodzaj dokumentu, warto wiedzieć, jak się prezentuje oraz co powinno się w nim znajdować. Wygląda on zupełnie inaczej niż krajowy, standardowy odpowiednik. Jak wygląda prawo jazdy międzynarodowe? Jest ono w formie papierowej książeczki przypominającej paszport. Druk zostaje sporządzony w formacie A6 i w kolorze szarym. Natomiast wszystkie znaki oraz tekst są spisane na czarno.

Najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby przystąpić do wyrobienia tego rodzaju dokumentu to posiadanie krajowego prawa jazdy. Każdy z nas będąc upoważnionym do prowadzenia jakiegokolwiek rodzaju pojazdu, jest w stanie ubiegać się o międzynarodowy druk. Wniosek należy złożyć bezpośrednio do starostwa powiatowego wraz z aktualnym wyraźnym zdjęciem naszej twarzy, kopią prawa jazdy oraz potwierdzeniem zapłaty. Taki wniosek spokojnie znajdziemy w urzędzie lub pobierzemy z rządowego serwisu. Koszt wyrobienia druku nie powinien nas wynieść więcej niż 35,50 zł. Płatności można bez problemu dokonać w starostwie lub za pomocą wygodniejszej opcji, jaką jest przelew.

Ile trwa wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy? Proces wydania nie zajmuje dużo czasu. W najlepszym przypadku dostaniemy je od ręki po spełnieniu odpowiednich formalności. W innym wypadku będziemy musieli zaczekać maksymalnie do trzech dni roboczych, od momentu złożenia wniosku. Przez jaki okres możemy z niego korzystać?

Na ile jest wydawane międzynarodowe prawo jazdy?

Taki dokument w świetle polskiego prawa obowiązuje na trzy lata. Nie krócej niż oryginalne upoważnienie krajowe. Podczas odbioru nowo wyrobionego druku pamiętajmy o okazaniu potwierdzenia opłaty oraz naszego dowodu osobistego. Warto nadmienić, iż papierowy odpowiednik okaże się niewystarczający do okazania w przypadku kontroli w Polsce. Na terenie naszego kraju oraz Unii Europejskiej niezbędne jest posiadanie właściwego prawa jazdy.

Czy warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Jeśli jesteśmy aktywnymi podróżnikami lub często poruszamy się służbowo do państw, w których nie wystarczy posiadanie zwykłego prawa jazdy, ten typ dokumentu okazuje się niezbędny. Mimo nieczęstych kontroli warto go wyrobić. Koszt nie jest duży, a czas oczekiwania i dopełnienia niezbędnych formalności relatywnie krótki.