Przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym wyróżniają w sumie siedem różnych sygnalizatorów świetlnych, które umieszczane są na skrzyżowaniach drogowych. Najbardziej podstawowym jest sygnalizator S-1, znany jako "podstawowy".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoSygnalizator S-1 i sygnały świetlne
W większości krajów posiada sygnalizator trzy typy sygnałów, które oznaczone są odpowiednimi kolorami:
- Czerwony — zakaz wjazdu za sygnalizator. Kolor ten został użyty, ponieważ kojarzy się z zagrożeniem.
- Żółty — zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się zbyt blisko i nie może zatrzymać się bez gwałtownego hamowania. Jest to tzw. sygnał ostrzegawczy, że zaraz pojawi się sygnał czerwony. Ten kolor został wybrany, bo rzuca się w oczy i jest dobrze widoczny.
- Zielony — zezwolenie wjazdu za sygnalizator. Kolor zielony kojarzy się z czymś pozytywny lub przyzwoleniem.
- Czerwony i żółty — zakaz wjazdu za sygnalizator. Oznaczają też, że zaraz zapali się sygnał zielony.
Mandat za przejazd na żółtym świetle jest możliwy
Aktualne przepisy jasno określają, że wjazd za sygnalizator po zapaleniu się żółtego sygnału jest zabroniony i wiąże się z mandatem. Kierowca, który przejedzie na tym świetle, musi liczyć się z karą do 500 zł oraz 6 punktami karnymi. Znacznie bardziej dotkliwe konsekwencje czekają za niezatrzymanie się na czerwonym - wtedy grozi 15 punktów karnych. Gdy takie zachowanie spowoduje niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, taryfikator przewiduje już surową karę w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.
- Przeczytaj także: Zmiany w prawie jazdy. Regulacje dla kierowców po 70. roku życia
Kiedy można legalnie przejechać na żółtym świetle?
Przejazd na żółtym sygnale ma także swój wyjątek w przepisach. Zgodnie z nim nie mamy obowiązku zatrzymywania się, jeśli nasz samochód jest zbyt blisko sygnalizatora, co zmusza do gwałtownego hamowania. Niestety przepisy nie precyzują już, czym samo gwałtowne hamowanie jest... Z tego powodu najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych.