Rozpocznij quiz
Czy masz prawo zatrzymać pojazd pod wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
Poprawna odpowiedź: Tak
Prawo o ruchu drogowym art..49, ust.1: "Zabrania się zatrzymania pojazdu: 3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie". Przepisy nie zabraniają natomiast zatrzymania pod wiaduktem.
Ile wynosi maksymalna dopuszczalna prędkość samochodu osobowego na drodze za tym znakiem?
Poprawna odpowiedź: 100 km/h
Prawo o ruchu drogowym, art..20, ust.3: "Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku: 1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t: c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h".
Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?
Poprawna odpowiedź: Nie
Prawo o ruchu drogowym,art. 22, ust.4: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony".
Który z czynników atmosferycznych w najmniejszym stopniu powoduje wystąpienie poślizgu?
Poprawna odpowiedź: Mżawka.
Z wybranych trzech odpowiedzi mżawka w najmniejszym stopniu powoduje wystąpienie poślizgu. Gołoledź i grad są zjawiskami, które pokrywają podłoże (drogę) warstwą lodu - co zwiększa o wiele bardziej ryzyko poślizgu niż wymieniona w odpowiedziach mżawka. Mżawka również daje możliwość poślizgu, jednak nie w takim stopniu jak gołoledź czy grad.
Czy ten znak ostrzega o możliwości poślizgu pojazdu spowodowanego zawilgoceniem jezdni?
Poprawna odpowiedź: Nie
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, par.12, ust.2: "Znak A-32 "oszronienie jezdni" ostrzega o mogącym występować na drodze oszronieniu jezdni lub gołoledzi".
Czy ten znak informuje Cię, że na najbliższym skrzyżowaniu masz obowiązek jechać prosto?
Poprawna odpowiedź: Nie
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, par.44, ust.1: "Znak D-3 "droga jednokierunkowa" oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku".
W którym miejscu wskaźnika bagnetowego powinien znajdować się ślad oleju, aby oznaczało to, że jego poziom jest nieprawidłowy?
Poprawna odpowiedź: Powyżej znaku "MAX".
"Sprawdzenie poziomu oleju wykonujemy w większości pojazdów za pomocą wskaźnika bagnetowego, koniecznie na wyłączonym silniku. Od zgaszenia silnika musimy odczekać co najmniej 10 minut. Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy zaznaczonymi na bagnecie minimum i maksimum. Jeżeli jest poniżej minimum, dolewamy olej do 3/4 podziałki". ("Podręcznik Kursanta" Red. K. Giżycki, R.Kozubek, Wyd. E- kierowca Sp. z o.o. sp. komandytowa 2015, str. 322)
Jak często należy obracać poszkodowanego nieurazowego na drugi bok po ułożeniu go w pozycji bezpiecznej?
Poprawna odpowiedź: Co 30 minut.
"Gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, ale ma zachowany oddech i nie podejrzewa się u niej urazów, ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej ułatwi jej proces oddychania oraz zabezpieczy przed zadławieniem wymiocinami lub innymi wydzielinami. (...) Jeśli czas oczekiwania na pomoc wydłuży się ponad 30 minut, obróć osobę poszkodowaną na drugi bok". ("Przewodnik kursanta kat. B". Praca zbiorowa pod redakcją Jacka Bogusławskiego, Wyd. SPH Credo 2013, str. 353).
Czy w tej sytuacji sygnał dawany przez policjanta zezwala na wjazd na skrzyżowanie?
Poprawna odpowiedź: Nie
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, par. 108, ust. 5: " Ręka osoby kierującej ruchem wyciągnięta poziomo, poprzecznie do kierunku jazdy zbliżających się pojazdów, oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem".
Który z objawów najbardziej wskazuje na zużycie tarczy sprzęgła?
Poprawna odpowiedź: Gwałtowny wzrost obrotów silnika przy braku wzrostu prędkości podczas przyspieszania.
Na zużycie sprzęgła wskazuje nagły wzrost obrotów silnika, bez odczuwalnego przyspieszania. Może to świadczyć o ślizganiu się sprzęgła.
Jaka jest maksymalna dopuszczalna odległość, licząc od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu, na którą może wystawać ładunek przewożony pojazdem samochodowym?
Poprawna odpowiedź: 2 m.
Prawo o ruchu drogowym, art.. 61, ust. 6: "Ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków: 2) ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów; w przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy".
Czy na jezdni za tym znakiem pionowym możesz wykonać manewr cofania?
Poprawna odpowiedź: Tak
Prawo o ruchu drogowym, art.. 23, ust. 2: "Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej". Przepisy nie zabraniają cofania na drodze jednokierunkowej, zatem wykonanie tego manewru jest dozwolone, pod warunkami określonymi w art. 23, ust.1, pkt.3) "przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności: a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby".