Od dłuższego czasu mówi się o tym, że dotychczasowe dokumenty papierowe lub w formie plastikowych kart będą mogły być zastępowane mDokumentami, czyli dokumentami wirtualnymi – będzie można wyświetlić je na smartfonie. Nawet jeśli do tego dojdzie, to i tak w razie utraty lub zniszczenia tradycyjnego dokumentu trzeba będzie wystąpić o wtórnik.
Jeśli stracicie dokument, powinniście przede wszystkim go zastrzec. Prawo jazdy, podobnie jak dowód osobisty, jeśli trafi w niewłaściwe ręce, może zostać użyte do popełnienia przestępstwa (np. do wyłudzenia kredytu czy też kradzieży auta lub przyczepy z wypożyczalni), z którego to później wy będziecie musieli się tłumaczyć. Takich przestępstw co roku odnotowuje się tysiące! Jeżeli dokumenty wam skradziono, sprawę zgłoście bezzwłocznie policji. Gdy po prostu je zgubicie, powinniście skorzystać z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. To łatwe – wystarczy udać się do dowolnego oddziału banku. Nie trzeba mieć w nim konta ani w ogóle korzystać z usług bankowych. W banku, w którym macie konto, dokument zastrzeżecie łatwiej, nawet przez telefon lub przez internet.
Uwaga! Jeśli dokument się znajdzie, nie można z niego korzystać do czasu odwołania zastrzeżenia. Eksperci radzą, żeby i tak wymienić dokumenty, które np. „uczciwy znalazca” zwróci lub gdy ktoś wrzuci je wam do skrzynki – być może zostały one skopiowane albo już użyte do popełnienia przestępstwa.
Zamówienie wtórnika
Wtórnik prawa jazdy można załatwić na dwa sposoby – osobiście, w wydziale komunikacji, lub przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP.
W wydziale komunikacji nie ma obowiązku przedstawiania żadnych zaświadczeń o zgłoszeniu kradzieży dokumentu – wystarczy złożyć oświadczenie o tym, jak doszło do jego utraty. Należy też wypełnić wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy (można go też pobrać ze strony urzędu i wypełnić w domu). Oczywiście, przed wizytą w urzędzie trzeba zrobić zdjęcie w wymaganym formacie (35x45 mm – najlepiej poprosić fotografa o zdjęcie do prawa jazdy, fachowiec powinien znać wymogi), stara fotka z domowego archiwum nie wystarczy! Niestety, nowego dokumentu nie otrzymacie od ręki, bo zostanie on dopiero wydrukowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a czas oczekiwania wynosi do 30 dni (zwykle szybciej). To, na jakim etapie jest sprawa, można sprawdzić na stronie: www.kierowca.pwpw.pl, podając PESEL, imię i nazwisko.
Żeby załatwić sprawę przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), potrzebne są: tzw. profil zaufany eGO, który można założyć m.in. w bankach i urzędach, zeskanowane dokumenty i zdjęcie w formie cyfrowej oraz potwierdzenie wniesienia opłaty (skan albo dokument PDF). Koszt wtórnika to 100 zł 50 gr.
Jazda bez dokumentu
Za jazdę bez dokumentu prawa jazdy grozi kara 50 zł. Uwaga! Jeśli podczas kontroli nie okażesz dokumentu, policjant będzie podejrzewał, że został on zatrzymany – będziesz musiał zaczekać, aż funkcjonariusz sprawdzi to w bazach danych, a to chwilę potrwa. Uwaga! Jazda bez wymaganego dokumentu to co innego niż jazda bez uprawnień – za to grożą znacznie poważniejsze kary. Potwierdzenie złożenia wniosku o wtórnik lub potwierdzenie złożenia zawiadomienia o kradzieży dokumentów nie zastępują prawa jazdy. Do czasu otrzymania wtórnika dokumentu w zasadzie nie wolno prowadzić auta.