Auto Świat Porady Prawo Czym różni się gwarancja od rękojmi?

Żadna gwarancja nie może ograniczać ustawowych praw klientów. Nawet jeśli producent daje na samochód 5 czy 7 lat gwarancji, to i tak nadrzędna (przez pierwsze 2 lata od kupna) jest ustawowa ochrona konsumenta. Innymi słowy: przez pierwsze 2 lata możesz w przypadku każdej usterki wybierać: korzystasz z gwarancji czy z rękojmi obejmującej „niezgodność towaru z umową”. Uwaga: przepisy się niedawno zmieniły, nie ma już „Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej”, ale aktualne przepisy broniące konsumentów są bardziej korzystne niż stare.

Gwarancja jest świadczeniem, którego warunki producent czy też importer auta może niemal dowolnie narzucać. Wiele gwarancji – szczególnie dłuższych niż 2-letnie – nie obejmuje usterek, które wydarzają się często, wymienianych literalnie poszczególnych części auta (np. dwumasowych kół zamachowych itp). Na wszelki wypadek w warunkach gwarancji producenci umieszczają ogólne stwierdzenia w rodzaju „gwarancja nie obejmuje naturalnego zużycia części”. Co to jest naturalne zużycie? To zależy od... chęci inwestowania w klienta i od tego, na ile jest on „awanturny”. Jeśli wydaje ci się, że w każdym wypadku za jakość twojego auta ręczy importer – możesz być w błędzie. Bardzo często importer czyni gwarantem poszczególnych dilerów.

W razie wystąpienia usterki nie warto od razu stawiać sprawy na ostrzu noża – a zatem spróbujmy wykorzystać gwarancję. Jest to wskazane w przypadkach oczywistych i mniejszej wagi. Gwarancja ma szereg zalet: z reguły obowiązuje w całej sieci dilerskiej, nie trzeba nigdzie słać pism i stawiać formalnych żądań. W sytuacji jednak, gdy pan w serwisie zaczyna tłumaczyć, że nie umiemy jeździć albo że usterka wynika z normalnego zużycia, choć wiemy, że jest inaczej, przepisy kodeksu cywilnego (rękojmia) stawiają sprzedawcę – szczególnie w ciągu pierwszego roku użytkowania auta – na gorszej pozycji. Za wady fizyczne czy prawne towaru nie odpowiada jego producent ani gwarant, lecz sprzedawca. Domyślnie przyjmuje się, że wada, która ujawniła się w ciągu pierwszych 12 miesięcy od kupna rzeczy, tkwiła w niej od początku. Po stronie sprzedawcy leży udowodnienie, że jest inaczej.

Czym różni się gwarancja od rękojmi?

GwarancjaRękojmia
OdpowiedzialnyGwarant – może nim być importer albo np. sprzedawca – w każdym razie wymieniony jest on w warunkach gwarancjiZa wady towaru zgłoszone w ramach rękojmi odpowiada sprzedawca (diler)
Czas trwaniaDowolny – określa go gwarant2 lata od kupna (dotyczy czasu do wystąpienia wady, termin na jej zgłoszenie jest dłuższy)
TreśćDowolna; tylko sprawy nieuregulowane w treści gwarancji rozstrzygane są na podstawie przepisów kodeksu cywilnegoJej warunki ściśle reguluje kodeks cywilny. Rękojmia obejmuje cały samochód, a nie np. tylko niektóre części
Termin zgłoszenia reklamacjiZgodny z warunkami gwarancjiRok od daty wystąpienia usterki (zgłoszenie wady może wykraczać poza 2-letni okres obowiązywania rękojmi)
Czego możesz żądaćNaprawy (chyba że gwarancja mówi inaczej)Wymiany towaru, naprawy, zwrotu pieniędzy, obniżenia ceny
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków