Kamerka za szybą auta to coraz częstszy widok na polskich drogach. Nie bez powodu! Jeżeli ma być rzeczywiście przydatna do czegoś więcej niż do nagrywania filmików do internetu, warto starannie wybrać odpowiednie urządzenie. Najważniejszym kryterium jest oczywiście jakość rejestrowanego obrazu. Nie należy polegać na deklaracjach ujętych w danych technicznych – to, że producent twierdzi, że kamerka nagrywa w jakości HD lub nawet Full HD, nie znaczy, że na nagraniu uda się np. odczytać numery rejestracyjne mijanych pojazdów.
Tylko nieliczne kamerki radzą sobie z nagrywaniem ostrego i czytelnego obrazu po zmroku. Jeśli nie macie możliwości przetestowania urządzenia, powinniście poszukać nagrań z konkretnych modeli kamerek w internecie – nie na stronach dystrybutorów, lecz filmów wrzucanych do sieci przez użytkowników.
Kolejny ważny punkt przy wyborze urządzenia to jego mocowanie – niektóre kamerki zamiast przyssawek mają tylko stopkę do przyklejenia do szyby, nie da się ich łatwo przenieść między autami.
Warto wybierać kamery wyposażone w GPS. Dzięki niemu nie tylko można dokładnie odtworzyć, gdzie zostało wykonane nagranie i po jakiej trasie przemieszczało się auto, lecz także na nagraniu jest zapisywana prędkość pojazdu. Oczywiście, tę funkcję można wyłączyć.
Ważne jest też to, żeby kamera była prosta w obsłudze i umożliwiała łatwe zabezpieczenie fragmentu nagrania – na obudowie, w widocznym miejscu, powinien znajdować się przycisk, którego naciśnięcie zabezpieczy zarejestrowany obraz przed nadpisaniem (kamerki nagrywają w tzw. pętli, stare nagrania są na bieżąco zastępowane nowymi). Zapis powinien też być automatycznie zabezpieczony w razie wystąpienia znacznego przeciążenia, np. podczas stłuczki lub wypadku.
Kamery samochodowe w najlepszych cenach kupisz na skapiec.pl!
Galeria zdjęć
Nagranie z kamerki pozwala wybronić się od niesłusznie nałożonego mandatu lub od oskarżeń o spowodowanie wypadku. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze urządzenia i jak wykorzystywać nagrania.
Jeśli byłeś świadkiem niebezpiecznej sytuacji na drodze i masz dokumentujący ją film, to możesz przesłać go policji. Na stronach komend wojewódzkich można znaleźć adresy do wysyłki plików, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: „stop agresji drogowej”. To rzeczywiście działa, filmy nie trafiają do kosza, funkcjonariusze zajmują się takimi sprawami, a sprawcy zarejestrowanych na filmach wykroczeń są często karani. Uwaga! Do filmu musi być dołączona informacja o miejscu, dacie i godzinie zdarzenia wraz z danymi osoby zgłaszającej. Jeśli film jest większy niż 20 MB, nie należy wysyłać go jako załącznik do wiadomości – w takiej sytuacji można poprosić o link, który umożliwi przesłanie plików wprost na odpowiedni serwer policji. Uwaga! Przesyłając film, trzeba się liczyć z koniecznością wystąpienia w roli świadka i złożenia zeznań. Przed udostępnieniem pliku warto też dokładnie przejrzeć nagranie i upewnić się, że nie ma na nim zapisu wykroczeń, które sami popełniliśmy.
Czasem ustalenie, kto spowodował stłuczkę lub wypadek, nie jest wcale łatwe, szczególnie jeśli obie strony idą w zaparte. Nagranie z rejestratora samochodowego może pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości nie tylko przed policją lub prokuratorem, lecz także podczas sporów z firmą ubezpieczeniową. Dobre urządzenia rejestrują zarówno obraz i dźwięk, jak i prędkość pojazdu (na podstawie danych ze zintegrowanego z kamerą GPS-u), a także wszelkie przeciążenia! Niektóre rejestratory pozwalają na podłączenie dodatkowych kamer zapisujących obraz we wnętrzu auta lub rejestrujących to, co dzieje się za samochodem. Uwaga! Wykorzystywanie nagrań z kamerek samochodowych do celów dowodowych w Polsce nie wzbudza większych wątpliwości wśród prawników (np. sądy mają stosunkowo dużą swobodę w uwzględnianiu dowodów tego typu, a policja wręcz zachęca, żeby dzielić się z nią nagraniami). Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy takie nagrania chcemy opublikować na stronach internetowych. Widoczne na nagraniach osoby mogą powoływać się na przysługującą im ochronę wizerunku i domagać się od publikującego takie nagranie usunięcia materiału z sieci i wysokiego odszkodowania. Nie ma tu znaczenia, czy np. dana osoba popełniła wykroczenie, które chcieliśmy pokazać ku przestrodze na nagraniu! Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku nie jest wymagana tylko w przypadku osób publicznych (z pewnymi ograniczeniami) oraz stanowiących jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy impreza publiczna.
Tajemnicą poliszynela jest to, że znaczna część pomiarów prędkości wykonywanych przez policję okazuje się co najmniej nieprecyzyjna. Oczywiście, można odmówić przyjęcia mandatu, jeśli uważamy, że został on niesłusznie nałożony, ale wtedy sprawa trafi do sądu i jeśli nie będziemy mieli mocnych dowodów na swoją obronę, ten niemal na pewno przyzna rację policjantom. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na to, że zostaną uwzględnione zeznania kierowcy lub współpasażerów – nagranie z kamerki może być ostatnią deską ratunku. Nawet jeśli urządzenie nie ma GPS-u i nie rejestruje prędkości jazdy, to powołany przez sąd biegły na podstawie nagrania może wyliczyć prędkość i ocenić, czy policyjny pomiar był prawidłowy. Ale uwaga! Jeśli podczas kontroli policjant zauważy w aucie kamerkę, to na pobłażliwość z jego strony raczej nie ma co liczyć – raczej będzie się zachowywał do bólu regulaminowo. Przed przekazaniem nagrania sądowi lepiej je dokładnie obejrzeć, żeby samemu się niepotrzebnie nie obciążyć!
Rejestrator z bardzo elegancką obudową i dużym ekranem – tak ładny, że strach go zostawić na parkingu za szybą.
Wysokiej klasy rejestrator z GPS-em i wi-fi, a nawet ze zdalnym dostępem do kamery przez internet za pośrednictwem smartfona.
Kamerka coraz bardziej cenionej marki Xiaomi. Wbudowany moduł wi-fi pozwala na sterowanie kamerą przez smartfona.
Rejestrator z matrycą Sony Exmor o wysokiej czułości, z odbiornikiem GPS. Tryb parkingowy umożliwia monitoring auta na postoju.
Stosunkowo niedroga kamerka samochodowa. Do jej największych zalet należą niewielka obudowa i prosta obsługa.
Niedrogi rejestrator z szerokokątnym obiektywem (170 stopni), zapewniający niezłą jakość obrazu.
Rejestrator z ekranem dotykowym, odbiornikiem GPS oraz na bieżąco aktualizowaną bazą fotoradarów.
Połączenie nawigacji GPS z rejestratorem jazdy. Ma m.in. układy ostrzegania przed kolizją i opuszczeniem pasa ruchu.
W wielu sytuacjach nagranie z rejestratora samochodowego może naprawdę bardzo pomóc. Przed podjęciem decyzji o jego wykorzystaniu warto to dokładnie przeanalizować i upewnić się, czy sami przy okazji nie wpędzimy się w tarapaty.