Auto Świat Porady Prawo Mandat za rower na haku!

Mandat za rower na haku!

Można już dostać trzecią tablicę na bagażnik rowerowy. Mało kto zauważył, że większość bagażników na hak dotąd sprzedawanych w Polsce nie spełnia jednak nowych wymagań

Niemiecka szkoła wożenia rowerów - test bagażnika Uebler X31S
Auto Świat / Piotr Szypulski
Niemiecka szkoła wożenia rowerów - test bagażnika Uebler X31S

Jeśli jesteś złośliwym policjantem drogówki i widzisz, że ktoś wiezie rowery na haku, od razu wyjmuj lizak! Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, o których nie wiedzą, albo udają że nie wiedzą nawet niektórzy sprzedawcy bagażników. Rozporządzenie, po pierwsze, przewiduje wykorzystywanie bagażników na hak służących do przewozu rowerów (co dotąd było w ogóle nieujęte w przepisach) – i to się chwali.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Po drugie jednak, ma wobec tych bagażników wymagania, których większość modeli sprzedawanych dotąd w Polsce, a wśród nich wiele sprzedawanych do dziś (!), nie spełnia. Przepis mówi: bagażnik musi mieć oświetlone miejsce na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania. By sprostać wymogom, bagażnik musi mieć 13-pinową wtyczkę, choć w Polsce sprzedawano jeszcze w ubiegłym roku głównie bagażniki z wtyczką 7-pinową... Zatrzymujesz więc klienta z rowerami i masz 99 proc. szans na to, że powód do mandatu się znajdzie.

Trzeba przyznać, że tacy potentaci jak Thule zorientowali się w treści nowych przepisów szybko i wycofali się z oferowania bagażników 7-pinowych. Inni do dziś sprzedają bagażniki, za których użycie można dostać mandat. Jak to możliwe, skoro w większości krajów Europy już od lat takie produkty nie spełniają norm i nie są oferowane?

Otóż, korzystając z tego, że w Polsce nie było żadnych przepisów na ten temat, polskim klientom sprzedawano produkty „potanione”, a w przypadku niektórych producentów upychano po prostu towar niezbywalny w innych krajach. Ile można zaoszczędzić, sprzedając ekskluzywny bagażnik pozbawiony czterech oprawek z żarówkami, z cieńszym kablem i wtyczką starego typu? Kilka euro. Ile musisz wydać, by ten bagażnik przystosować do nowych przepisów? Znacznie więcej, a nie zawsze przeróbka jest możliwa!

Pozostaje pytanie, jak to możliwe, że sprzedawcy, w sumie profesjonaliści, nie znają aktualnych wymagań odnośnie towaru, jaki oferują klientom? To proste: nowych przepisów jest tak wiele i są podawane w formie tak zawiłych rebusów, że dopóki ktoś przypadkiem na nie nie wpadnie i nie ogłosi, to pozostają one na papierze. Pocieszające, że minie jeszcze trochę czasu, zanim i drogówka się zorientuje.

Naszym zdaniem

Widzisz w sklepie bagażnik z niepełnym oświetleniem (albo już kupiłeś)? Masz dwa lata, by zauważyć wadę i oddać go – a tam albo go przerobią, albo wymienią na nowy – za darmo!

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków