Auto Świat Porady Prawo Rejestracja auta: mniej nalepek, mniej formalności

Rejestracja auta: mniej nalepek, mniej formalności

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk

Od 6 czerwca obowiązują nowe zasady legalizacji tablic rejestracyjnych. Już nie zawsze trzeba będzie zgłaszać się do urzędu z „blachami”

Rejestracja auta: mniej nalepek, mniej formalności
Auto Świat
Rejestracja auta: mniej nalepek, mniej formalności

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w ramach likwidacji barier administracyjnych dla obywateli zmieniło zasady legalizacji tablic rejestracyjnych. Nowe rozporządzenie co prawda nie rewolucjonizuje dotychczasowych przepisów, ale w pewnych przypadkach upraszcza urzędnicze procedury.

Zgodnie ze starymi zasadami w przypadku: zgubienia dowodu rejestracyjnego auta, jego wymiany z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego lub zmiany danych właściciela (zgodnie z kodeksem drogowym jesteśmy zobowiązani do powiadomienia o tym wydziału komunikacji w ciągu 30 dni) każdorazowo trzeba było wymienić także nalepki legalizacyjne na tablicach. Wynikało to z tego, że w nowym dowodzie pojawiała się naklejka z innym numerem.

O ile koszty (12,50 zł za komplet nalepek) nie były zbyt wygórowane, o tyle zdecydowanie uciążliwa okazywała się konieczność odkręcania tablic i stawiania się z nimi w wydziale komunikacji (nalepki legalizacyjne musiał bowiem nakleić jego pracownik).

Zgodnie z nowymi zasadami w trzech wymienionych przypadkach nie musimy się już zgłaszać z tablicami. Naklejki na „blachach” zostaną te same, a ich numer urzędnicy wpiszą w rubryce „adnotacje urzędowe” nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Niestety, zmienione zasady dotyczą wyłącznie pojazdów już zarejestrowanych. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy po zakupie pojazdu zdecydujemy się na pozostawienie tablic poprzedniego właściciela (to możliwe, jeśli auto było wcześniej zarejestrowane w naszym wydziale komunikacji), konieczny będzie nowy komplet nalepek i wizyta z tablicami w urzędzie.

W przypadku postępowań wszczętych i niezakończonych przed wprowadzeniem nowego rozporządzenia (7 czerwca 2012 r.) będą stosowane stare zasady.

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków