Przednie światła przeciwmgielne (w kodeksie drogowym znajdziemy określenie "przeciwmgłowe", jednak będziemy trzymać się równie poprawnej pod względem językowym, za to popularniejszej wśród kierowców formy "przeciwmgielne") należą do wyposażenia dodatkowego pojazdów.

Ostatnio reguły korzystania z nich zostały nieco zmienione.Wprawdzie nadal kodeks drogowy w art. 30 nakazuje podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi czy innymi przyczynami, włączenie świateł mijania lub przednich przeciwmgielnych, lub obu tych świateł jednocześnie, jednak w praktyce wyboru już nie ma.

Przyczyną jest wprowadzenie obowiązku używania świateł mijania przez całą dobę. Wprawdzie w ciągu dnia mogą być one zastąpione przez światła do jazdy dziennej, ale tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.Wynika z tego jednoznacznie, że w deszczu czy mgle obowiązani jesteśmy do korzystania ze świateł mijania, a dodatkowo możemy włączyć lampy przeciwmgielne.

Kodeks nie definiuje szczegółowo "zmniejszonej przejrzystości". Pozostawia to kierowcy, nakazując dodatkowo zachowanie szczególnej ostrożności oraz dawanie krótkich sygnałów dźwiękowych podczas wyprzedzania i omijania poza obszarem zabudowanym.

Światła w deszczu i mgle Foto: Auto Świat
Światła w deszczu i mgle

strona 2

Tylne światła mogą mocno oślepiać - Bardziej precyzyjne są obecne przepisy dotyczące korzystania z tylnych świateł przeciwmgielnych. Co ciekawe, choć należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdów, to nie ma przymusu ich używania!

Kodeks określa, że kierowca MOŻE je włączyć, jeśli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. I - co bardzo ważne - stanowi, iż w razie poprawy widoczności trzeba je niezwłocznie wyłączyć! Wszyscy kierowcy powinni dobrze wiedzieć, o co chodzi - trudno o coś bardziej irytującego niż jazda za autem z włączonymi tylnymi światłami przeciwmgielnymi.

Dlatego zgaśmy je zawsze, kiedy tylko nie grozi nam najechanie, np. podczas jazdy w kolumnie. Przypomnijmy jeszcze, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza pojazd powinien mieć włączone światła mijania (i ewentualnie przeciwmgielne) także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, czyli np. oczekiwania na otwarcie przejazdu kolejowego.

Światła pozycyjne to za mało! Warto też dodać, że dopuszcza się korzystanie z przednich świateł przeciwmgielnych nocą (od zmierzchu do świtu) w warunkach normalnej przejrzystości powietrza na drodze krętej. Przepis ten dotyczy tylko dróg, które oznakowano znakiem A-3 lub A-4 "Niebezpieczne zakręty" z tabliczką T-5 "Droga kręta".

Światła w deszczu i mgle Foto: Auto Świat
Światła w deszczu i mgle