• Podróżujący do Niemiec powinni zgłosić swój wjazd na specjalnej, elektronicznej platformie
  • Wymagana są kwarantanna i test na obecność wirusa, ale konkretne zasady zależą od miejsca docelowego w Niemczech
  • W przypadku tranzytu przez Niemcy zasady są łagodniejsze
  • Niemcy zaostrzają wymogi wobec maseczek – w wielu sytuacjach akceptowane będą tylko maseczki „medyczne” z odpowiednim atestem
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W związku z pandemią COVID-19 podróże, nie tylko po Europie, są bardzo utrudnione. Władze poszczególnych krajów nakładają na obywateli poważne ograniczenie dotyczące podróży krajowych i zagranicznych – w wielu przypadkach są one znacznie ostrzejsze, niż te które obowiązują w naszym kraju. Zarówno polskie ministerstwo spraw zagranicznych, jak i władze innych państw zalecają unikanie podróży, które nie są niezbędne.

Wbrew obiegowej opinii, granice nie są jednak zamknięte i można i w ramach Unii Europejskiej można je nadal stosunkowo łatwo przekraczać, trzeba się jednak liczyć z tym, że złamanie lokalnych zakazów i obostrzeń może się wiązać z wysokimi karami. Oczywiście, nie tylko kary powinny nas powstrzymywać przed niewłaściwym zachowaniem – warto również mieć świadomość tego, że podróże zwiększają ryzyko transmisji groźnego wirusa, w tym także jego zmutowanych form.

Wjazd do Niemiec

Wjazd do Niemiec z Polski oraz z innych krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen nie wymaga posiadania ważnego powodu – granica jest otwarta. Niemcy uznają jednak Polskę za „obszar podwyższonego ryzyka”, a to oznacza, że w przypadku osób przyjeżdżających do Niemiec z Polski wymagane są:

  • Zgłoszenie wjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de
  • Wykonanie testu najwcześniej 48h przed wjazdem lub bezpośrednio po przyjeździe
  • Odbycie 10-dniowej kwarantanny

Szczegółowe warunki zależą od uregulowań w konkretnym kraju związkowym (landzie) Niemiec. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny – po ustaleniu, do którego landu należy miejsce podróży, warto sprawdzić zasady na oficjalnych stronach danego regionu.

Uwaga! Od powyższych reguł jest kilka wyjątków. Zgłoszenia nie są wymagane w przypadku osób, które:

  • przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie
  • przejeżdżały przez obszar podwyższonego ryzyka i nie miały tam postoju
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin
  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (czyli kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych)

W wielu rejonach obowiązują bardzo surowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się, a także spotkań osób spoza najbliższej rodziny czy gospodarstwa domowego – o odwiedzaniu znajomych generalnie można na razie zapomnieć – gospodarstwo domowe może odwiedzić najwyżej jedna osoba spoza tego kręgu!

Nowe zasady dotyczące maseczek w Niemczech!

W Niemczech od 19 stycznia obowiązują zaostrzone zasady dotyczące maseczek ochronnych. O ile np. w parkach czy w innych miejscach, gdzie nie ma zbyt wielu osób można używać dowolnych maseczek zasłaniających usta i nos, to w wielu miejscach, w których ludzie mogą przebywać w większym zagęszczeniu wprowadzono szczegółowe wymogi dotyczące rodzaju stosowanych masek.

To oznacza, że zwykłe, wykonane z tkanin maseczki, szale czy kominy nie są uznawane za wystarczające, wymagane są jednorazowe maseczki medyczne, czyli spełniające co najmniej standardy KN95 lub FFP2. Wymagane jest oznakowanie CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzone numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawnioną, europejską placówkę badawczą).

Uwaga! W takich miejscach nie wolno używać maseczek z zaworem pozwalającym na wypuszczanie nieprzefiltrowanego powietrza wydychanego, nawet jeśli mają wymagane atesty!

Maseczka klasy FFP22 z zaworkiem: chroni w bardzo wysokim stopniu swojego użytkownika, ale nie chroni innych - nie filtruje wydychanego powietrza. Noszenie takich masek w Niemczech, w miejscach publicznych czy w windach jest zabronione! Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat
Maseczka klasy FFP22 z zaworkiem: chroni w bardzo wysokim stopniu swojego użytkownika, ale nie chroni innych - nie filtruje wydychanego powietrza. Noszenie takich masek w Niemczech, w miejscach publicznych czy w windach jest zabronione!

Maseczki medyczne wymagane są m.in.:

  • w sklepach oraz przed sklepami, w tym również na parkingach sklepowych
  • w windach
  • na stacjach benzynowych
  • w środkach komunikacji publicznej
  • na przystankach, dworcach, w poczekalniach
  • w biurach i urzędach
  • w placówkach medycznych
  • w placówkach świadczących usługi związane z pielęgnacją ciała

Stosowanie maski bez wymaganego atestu jest równoznaczne z brakiem maseczki a to oznacza karę w wysokości do 500 Euro! Kary i szczegółowe zasady różnią się w poszczególnych krajach związkowych!

Tego typu maski nie mogą być stosowane w niemieckiej komunikacji publicznej, ani m.in. w sklepach – w takich miejscach wymagane są atestowane maseczki medyczne. Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat
Tego typu maski nie mogą być stosowane w niemieckiej komunikacji publicznej, ani m.in. w sklepach – w takich miejscach wymagane są atestowane maseczki medyczne.

Za kierownicą w masce? Za to też może grozić kara!

W Niemczech nie ma obowiązku noszenia maseczek w prywatnych autach, nawet jeśli podróżują nimi osoby mieszkające osobno. W przypadkach, kiedy razem podróżują osoby z różnych gospodarstw domowych maseczki są wprawdzie zalecane, ale prawnicy niemieckiego automobilklubu ADAC ostrzegają, że przepisy „koronawirusowe” nie wyłączają wcale obowiązującego w Niemczech wymogu, że kierowca prowadzący auto musi być rozpoznawalny (to ważne w przypadku wykroczeń rejestrowanych przez fotoradary) – jeśli maska zbyt mocno zasłania twarz, może grozić za to kara.