Auto Świat Porady Z psem na wakacje

Z psem na wakacje

Co zrobić z psem, gdy wyjeżdżamy samochodem na wakacje? To codzienny problem, który szczególnie jest aktualny w letnie dni. Większość właścicieli nie chce pozostawiać swojego ulubieńca pod czyjąś opieką i najchętniej zabiera go w długą podróż ze sobą.

Pies przewożony w samochodzie musi być bezpieczny
Zobacz galerię (5)
Auto Świat / ACZ
Pies przewożony w samochodzie musi być bezpieczny

Pies w podróży samochodem powinien mieć odpowiednie warunki, bo nie są to dla niego zbyt łatwe chwile. Duże psy najlepiej przewozić samochodem typu kombi. Jeśli nie dysponujemy takim autem, to w ostateczności swojego pupila umieścimy na tylnym siedzeniu. Najlepiej na specjalnej macie, która można kupić w specjalistycznym sklepie. Pozwoli to uniknąć zabrudzenia tapicerki samochodu.

Jak zauważyliśmy, większość kierowców przewozi na tylnych siedzeniach psy bez żadnego ich zabezpieczenia. To w razie gwałtownych manewrów naraża zwierzaka na poturbowanie.

Nie wszyscy wiedzą, że także dla psów powstały specjalne pasy bezpieczeństwa, które mają szczególne zastosowanie dla zwierząt o znacznych gabarytach. Mniejsze zwierzęta jak m.in. koty, małe psy, chomiki, świnki morskie, powinny być transportowane w specjalnych koszach, klatkach lub pudełkach.

W okresie letnim, gdy panują upały, należy pamiętać, by nie pozostawiać zwierząt w zamkniętym samochodzie. Nagrzany pojazd stanowi dla zwierzaka wielkie zagrożenie. O tym należy pamiętać, gdy nawet na chwilę musimy udać się do marketu. Pozostawiony w tym czasie w nagrzanym pojeździe zwierzak może nie przetrzymać takiej próby.

9f493ff8523d0310f0713761fa083697
9f493ff8523d0310f0713761fa083697Żródło: Auto Świat / Lesław Sagan

Pamiętać należy, iż przewożąc samochodem psy, które nie zostały odpowiednio przypięte, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko zwierzę, ale również pozostałych pasażerów i nas samych. Dzięki głośnym kampaniom społecznym większość osób podróżujących samochodem wie, jak istotne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy siedzimy na fotelu z przodu, czy na tylnym siedzeniu. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia.

Przeprowadzone badania wykazały, iż podczas wypadku samochodu przedmiot o masie 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg, przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/h. Nietrudno domyślić się, że w takim przypadku pies, który nie został odpowiednio przypięty, ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto jednak uświadomić sobie także, że stanowi duże zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów.

Innowacyjny system zabezpieczenia zwierzaka w samochodzie zaprojektowała firma Carpatus, która jest także inicjatorem ogólnopolskiej akcji na rzecz ich bezpiecznego transportu. Składa się on z dwóch elementów. Wygodnych miękkich szelek i dwupunktowych pasów bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, iż dotychczas można było kupić jednopunktowe przypięcia do szelek które nie do końca zabezpieczają naszego czworonoga w podróży samochodem. Specjalna smycz, którą z jednej strony wpinamy w zapięcie pasów bezpieczeństwa, a z drugiej strony za pomocą dwóch karabińczyków przypinamy do bocznych uchwytów w szelkach, zabezpiecza w jeszczelepszy sposób naszego pupila przed przeciążeniami spowodowanymi podczas gwałtownego hamowania.

Jeżeli zatem chcemy bezpiecznie podróżować rodzinnie wraz ze swoimi pupilami najlepiej jest zastosować matę i szelki, a wtedy bezpiecznie wszyscy dotrzemy do wyznaczonego celu.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków