Wybierz samochód

Porsche 924

Ikona samochodu

Porsche 924 był sportowym samochodem osobowym produkowanym przez niemiecką markę z Zuffenhausen. Auto pojawiło się w 1976 roku i jak się okazało, było następca dla modelu 914. Jednocześnie, 924-ka rozpoczęła nowy rozdział i była pierwszym modelem nowej rodziny Porsche (z silnikiem chłodzonym cieczą umieszczonym z przodu; do rodziny należały także 944, 928 oraz 968).

Ale od początku – ponieważ istniała już spółka VW-Porsche której to dzieckiem były 914/4 i 914/6, a współpraca układała się nieźle, Volkswagen zapragnął wejść w rynek tanich sportowych aut, dlatego zlecił Porsche zaprojektowanie takowego pojazdu. Gdy projekt był już na ukończeniu, z uwagi na kryzys paliwowy i kłopoty finansowe, Volkswagen musiał się wycofać. Tym samym Porsche zostało z gotowym autem, które postanowiono wykorzystać dla własnego zysku, a szefowie i tak zastanawiali się nad tym, żeby stworzyć Porsche które będzie bardziej przystępne cenowo.

Przy projektowaniu inspirowano się słynną 356-ką. Tańsze odpowiedniki miały skutkować niższą ceną końcową modelu. Przy okazji, nauczeni doświadczeniem 911-ki i 914-ki postanowili pójść z duchem czasu i zastosować benzynowy silnik chłodzony cieczą zamontować z przodu. Jednak na modny ówcześnie (i do dziś) napęd na przednie koła byłby profanacją w tym aucie, dlatego inżynierowie z Zuffenhausen zdecydowali się na napęd na tylną oś. Dla lepszego rozkładu masy, skrzynię biegów umieszczono przy tylnej osi (układ transaxle), dzięki czemu 924-ka świetnie się prowadziła i była przewidywalna.

Zaoszczędzone przez umieszczenie silnika z przodu miejsce wykorzystano dla dodatkowych pasażerów – Porsche 924 było autem typu 2+2. Po pierwszych komentarzach „ludu” można było wnioskować iż auto nie odniesie sukcesu – dużo podzespołów czerpano od Volksawgena, przez co kolejny model Porsche otrzymał łatkę „Volks-Porsche”. Jednak sprzedaż przekroczyła najśmielsze oczekiwania. W ciągu 12 lat produkcji, fabrykę opuściło ponad 120 tyś. egzemplarzy 924-ki. Początkowo pod maską pracował 2-litrowy, wolnossący benzyniak generujący 125 KM.

W ofercie szybko pojawiła się także jego turbodoładowana odmiana o mocy 177 KM. Poza mocniejszym silnikiem, 924 Turbo miało także zmodyfikowane zawieszenie, hamulce oraz pas przedni z charakterystycznymi wlotami. Topowymi odmianami 924-ki były Carrery – GT rozwijała z silnika 2.0 turbo 210 KM, a GTS – 245 KM. W połowie lat 80. Podstawowy 125-konny silnik zastąpiła 2,5-litrowa, 150- lub 160-konna jednostka z 944-ki – model nazwano 924 S. Moc przenoszona była, w zależności od wersji za pomocą 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej lub 3-stopniowego automatu.

Niestety modele na rynek amerykański z uwagi na ostrzejsze normy spalin miały nieco mniej mocy niż te w Europie – podstawowy 924 miał więc 90 KM, co w połączeniu z 3-biegowym automatem skutecznie zniechęcało kierowcę do sportowej jazdy. W 1988 roku zakończono produkcję Porsche 924,  jego starszym bratem, uznawanym także za jego następcę, był model 944.

Porsche 924 - generacje

Porsche 924 - powiązane artykuły