Asics Gel-Sonoma 15-50 — tak będzie nazywał się nowy model butów tej japońskiej marki, który trafi do sprzedaży 26 stycznia br. Obuwie jest odpowiedzią na problemy z wykorzystaniem tkanin będących pozostałością procesu produkcyjnego samochodowych poduszek powietrznych. Tym samym Japończycy wpisują się w obowiązujący w branży motoryzacyjnej trend wykorzystywania zrównoważonych materiałów oraz tych pochodzących z recyklingu.

"Zrównoważone sneakersy" są efektem współpracy firm Asics, znanego na całym świecie producenta sprzętu sportowego, oraz Toyoda Gosei. Ta pierwsza ma doświadczenie m.in. w produkcji obuwia, z kolei druga specjalizuje się w przetwarzaniu trudnych do recyklingu pozostałości poprodukcyjnych. Z tkanin, z których produkowane są samochodowe airbagi, a także ze skór wykorzystywanych do obszywania kierownic powstają już torby, piórniki i inne produkty oferowane pod marką Re-S eco.

Buty Gel-Sonoma 15-50, które niebawem pojawią się na rynku w cenie 16,5 tys. jenów (ok. 526 zł), wykonane są z wytrzymałej tkaniny nylonowej. Projektanci zadbali również o ciekawą stylistykę, którą podkreślają haftowane szwy. Obuwie, w myśl założenia jego twórców, ma być atrakcyjne przede wszystkim dla młodszej klienteli zwracającej uwagę na aspekty ekologiczne.