Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda mówi: "Wyjeżdżając z psem na majówkę należy zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Jazda samochodem, przyspieszanie, hamowanie czy praca silnika, są dla naszego pupila stresujące".

"Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie pomoże psu lepiej znieść podróż, a w przypadku sytuacji awaryjnej, zabezpieczyć go przed jej skutkami. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które pomogą przygotować się do jazdy z czworonogiem. Bez względu na to, które z nich wybierzemy, trzeba pamiętać, że należy przewozić zwierzę na tylnej kanapie albo w bagażniku.

Poniżej przedstawiamy wybrane rozwiązania, które ułatwią przewożenie psa w samochodzie.

Tuba ochronna

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przewożenie psa w tubie. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu wielkości tuby do gabarytów psa. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego ułożenia się. Bardzo ważne jest, by tubę odpowiednio zamontować w samochodzie. Musi być tak przypięta, by nie przemieszczała się po kabinie auta podczas jazdy.

Kontener/klatka transportowa

Sprawdza się podobnie jak tuba transportowa. Zaletą kontenera jest dobra cyrkulacja powietrza i dostęp światła. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość i możliwość przypięcia kontenera pasami bezpieczeństwa, tak aby nie przemieszczał się on w samochodzie.

Szelki

Dobrym rozwizaniem są szelki, które odpowiednio założone i wpięte stanowią doskonałe zabezpieczenie naszego psa. Często wyposażone są w krótką smycz umożliwiającą bezpieczne wprowadzenie i wyprowadzenia czworonoga z auta.

Krata

W przypadku przewożenia psów w bagażniku, sprawdzonym rozwiązaniem jest krata działowa. Takie zabezpieczenie gwarantuje komfort podróżowania zarówno nam, jak i psu. Dodatkowo, bagażnik przez swoją wielkość daje zwierzęciu możliwość wygodnego ułożenia się.

Podróżując z psem zadbajmy o niego. Zatrzymujmy się maksymalnie co 2-3 godziny. Dajmy mu "rozprostować kości" i złapać oddech. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu czworonoga z samochodu. Brak kontroli może w konsekwencji doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.