• Na platformie TikTok znaleźć można nowy trend związany z brakiem immobilisera w samochodach marki KIA oraz Hyundai
  • Przez nowy "challenge" liczba kradzieży aut w Stanach Zjednoczonych drastycznie wzrosła, a sprawcami okazują się głównie nastoletni użytkownicy platformy
  • Koreańscy producenci starają się podejmować odpowiednie kroki, aby zapobiegać dalszym kradzieżom
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

O problemach z zabezpieczeniami w samochodach marki Kia oraz Hyundai pisaliśmy niedawno. Jak donosi amerykański instytut IIHS, problemem okazuje się brak immobilizera, który nie był w standardowych wersjach wyposażeniowych modeli obu marek na amerykańskim rynku.

"Kia challenge"

Jak się okazuje kradzieże samochodów marek Kia oraz Hyundai niewyposażonych w immobilizer są bardzo proste, a do ich wykonania wystarcza kabel USB. Wiedzę wykorzystali użytkownicy platformy TikTok, którzy w nowym trendzie o nazwie "Kia Challenge" demonstrowali, a następnie dokonywali kradzieży. Jak donosi serwis "The Truth About Cars:, pierwsze ognisko nowego "challengu" pojawiło się w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie masowo zaczęły znikać modele koreańskich marek. W 2021 r. liczba skradzionych pojazdów KIA oraz Hyunadi wyniosła ponad 7 tys. sztuk!

Wyzwanie i duże ryzyko

Wyzwanie to jest nie tylko nielegalne, ale także bardzo niebezpieczne. Według wypowiedzi szeryfa Toma Darta dla CNBC większość przestępców to nastolatkowie, którzy kradną samochody wyłącznie, aby zaistnieć w sieci. Sprawcy wrzucają filmiki ze swoich wyczynów na platformę TikTok z hasztagiem "Kia Boys", gdzie osiągają nawet do 33 mln wyświetleń.

Niestety bardzo częsty brak umiejętności w prowadzeniu auta oraz młody wiek sprawią, że stwarzają oni poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Jak tłumaczy szeryf Dart, większość złodziei nie osiągnęła jeszcze wieku, aby w ogóle starać się o prawo jazdy. Dla przykładu jednym z najbardziej skutecznych złodziei w Chicago okazał się 11-latek, który włamanie i odpalenie auta przez kabel USB opanował do perfekcji.

"Challenge" spotkał się z bardzo szybką reakcją TikToka. Jak podaje rzecznik platformy, wszystkie filmiki dotyczące "Kia challenge" są natychmiastowo usuwane. W oświadczeniu przeczytać możemy: "Treści, które promują lub umożliwiają działalność przestępczą, w tym kradzież, są sprzeczne z naszymi wytycznymi dla społeczności i zostaną usunięte z platformy".

Kia i Hyundai wprowadzą zmiany

Jak podają rzecznicy koreańskich producentów, wszyscy użytkownicy, którzy zostali dotknięci ostatnim trendem, zostaną doposażeni w immobilizer. Niestety tyczy się to tylko modeli wyprodukowanych po listopadzie 2021 r. Starsze egzemplarze dostaną specjalny zestaw zabezpieczający. Zgodnie z informacjami wszystkie modele produkowane od 2022 r. będą już wyposażony w brakujący system antykradzieżowy.

A jak to wygląda w Polsce? Na szczęście nie mamy czego się obawiać. W przypadku obu marek immobilizer już od dawna należy do standardowego wyposażenia na naszym rynku.