Inwestycje prowadzone w formule Projektuj i buduj i 10 miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie projektu budowlanego oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) — tak wygląda część założeń w przypadku budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S10, która docelowo połączy Szczecin i Piłę. Prace w terenie potrwają 22 miesiące, przy czym z czasu realizacji robót wyłączone są okresy zimowe (od 16 grudnia do 15 marca).

Bliżej budowy S10 Suchań — Recz i Piecnik — Wałcz

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) budowa drogi S10 podzielona została na osiem odcinków realizacyjnych i właśnie podpisano umowy na Projekt i budowę dla dwóch odcinków. Mowa o fragmencie Suchań – Recz o długości 19,6 km, który wybuduje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud za kwotę 667,52 mln złotych oraz fragmentu Piecnik – Wałcz o długości 16 km, który za 552,2 mln złotych wybuduje Budimex.

Mapa odcinków S10 Scuhań — Recz i Piecnik — Wałcz Foto: GDDKiA
Mapa odcinków S10 Scuhań — Recz i Piecnik — Wałcz

Pierwszy z odcinków, tj. Suchań — Recz, rozpocznie się przed węzłem drogowym Suchań i dalej będzie prowadził na północ od obecnej drogi krajowej DK10. Na przecięciu z drogą wojewódzką DW151 zaplanowano węzeł drogowy Recz, a budowany fragment zakończy się około 1,2 km za tym węzłem. Oprócz dwóch węzłów (Suchań i Recz) w ramach inwestycji powstanie także 14 obiektów mostowych — 11 wiaduktów, dwie estakady oraz most.

Odcinek S10 Piecnik — Wałcz swój początek będzie miał przed węzłem drogowym Piecnik, a już za nim trasa zostanie poprowadzona na północ od obecnego przebiegu DK10. Na wschód od Piławy nowo budowana droga ponownie znajdzie się w przebiegu obecnej DK10, włączając się do istniejącego węzła Wałcz Zachód na obwodnicy Wałcza w ciągu S10. W ramach inwestycji przewidziano budowę węzła drogowego Piecnik, a także m.in. siedmiu wiaduktów i estakady.

Droga ekspresowa S10 Szczecin — Piła będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Na trasie, której budowa powinna zakończyć się w 2028 r., przewidziano budowę trzynastu węzłów drogowych oraz m.in. 56 wiaduktów i ośmiu estakad. Ponadto powstaną trzy pary Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Docelowo droga S10, o długości ok. 410 km, połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską.