W przetargu na budowę 15-kilometrowego odcinka drogi S12 między Przysuchą i Wieniawą zwyciężyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Jak przekazała GDDKiA, ich oferta opiewała dokładnie na 597,4 mln zł. To jeden z kluczowych fragmentów trasy, który ma poprawić przepustowość siatki dróg w centrum Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

GDDKiA: dwa nowe odcinki S12 w centrum kraju mają wykonawcę

To drugi fragment trasy S12 w tej części kraju z rozstrzygniętym przetargiem. GDDKiA zakończyła poprzednie postępowanie 20 lutego br., wybierając firmę Budimex. Jej zadaniem będzie wybudowanie 14,4-kilometrowego odcinka S12 od granicy województw do Przysuchy. Stamtąd do Wieniawy doprowadzi fragment wybudowany przez Mirbud i Kobylarnię. Pierwsze z przedsiębiorstw niedawno podjęło się też wybudowania fabryki samochodów Izera.

Dla komfortu podróżnych na odcinku między Przysuchą a Wieniawą powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, które zapewnią kierowcom dostęp do podstawowej infrastruktury. W przyszłości wspomniane MOP-y będzie można jednak rozbudować o stacje paliw. Na początku i końcu odcinka powstaną węzły komunikacyjne.

Stan realizacji drogi S12 (marzec 2024 r.) Foto: GDDKiA
Stan realizacji drogi S12 (marzec 2024 r.)

Droga ekspresowa S12 wyprowadzi ruch z małych miejscowości

Centralna część nowej trasy S12 nie będzie pokrywać się z istniejącą drogą krajową nr 12. Zamiast w pobliżu miejscowości, dwujezdniowa droga ekspresowa będzie przebiegać przez tereny leśne i rolne. Trasa radykalnie poprawi więc komfort życia okolicznych mieszkańców, którzy obecnie żyją w hałasie powodowanym przez tranzyt.

Droga ekspresowa S12 - obwodnica Puław Foto: GDDKiA
Droga ekspresowa S12 - obwodnica Puław

W przyszłości droga S12 zapewni szybkie i bezpieczne połączenie centrum kraju z Lubelszczyzną, a także ze wschodnią granicą kraju. W ten sposób ma ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a zatem stanowić pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Ukrainą. Obecnie można korzystać z blisko 94 km S12 w woj. Lubelskim (Puławy – Piaski). W realizacji jest też 70 z 75 km odcinka prowadzącego do granicy z Ukrainą.