Przełom w sprawie fabryki Izery. Spółka ElectroMobility Poland w środę 13 marca poinformowała o wyłonieniu wykonawcy zakładu w Jaworznie. Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego zostało zwieńczone podpisaniem listu intencyjnego przez przedstawicieli obu stron – Piotra Zarembę (EMP) i Jerzego Mirgosa (Mirbud). Firmy są o krok od zawarcia ostatecznej umowy, na którą EMP musi uzyskać jeszcze zgody korporacyjne.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Fabrykę Izery w Jaworznie wybuduje Mirbud

Spółka akcyjna Mirbud to jeden z liderów branży budowalnej w Polsce, który od ponad 30 lat zajmuje się m.in. budownictwem przemysłowym. Porozumienie zawarte z EMP zakłada, że firma zrealizuje inwestycję w formule “Projektuj i Buduj”, co oznacza, że będzie odpowiedzialna zarówno za projekt budynku, jak i oddanie go do użytku.

Zgodnie z ustaleniami fabryka o mocy produkcyjnej wynoszącej 150 tys. aut rocznie powstanie na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Pod koniec ubiegłego roku EMP nabyło tam za 128 mln zł działkę o powierzchni 117 hektarów. Masowa produkcja samochodów Izera ma być możliwa w tym miejscu jeszcze w pierwszej połowie 2026 r.

Pierwsze wersje samochodów Izera. Do produkcji trafią już inne Foto: ElectroMobility Poland
Pierwsze wersje samochodów Izera. Do produkcji trafią już inne

Budowa fabryki Izery ma zająć 23 miesiące

– zapewnił Piotr Zaremba, prezes EMP.

Wspomniał też, że współpraca ze spółką z 30-letnim doświadczeniem w realizacji inwestycji przemysłowych ma być gwarancją tego, że wszystkie terminy zostaną dotrzymane, a prace budowalne będą prowadzone według najwyższych standardów rynkowych.

Generalny wykonawca fabryki Izery wybrany. Przetarg wygrała spółka Mirbud Foto: EMP
Generalny wykonawca fabryki Izery wybrany. Przetarg wygrała spółka Mirbud

– podsumował Jerzy Mirgos, prezes Mirbud S.A.