• Spółka ElectroMobility Poland zwyciężyła w przetargu na działkę w Jaworznie, choć – jak się okazało – fabryka Izery nie miała dużej konkurencji
  • EMP zapłaci za teren 128 mln zł. Budowa zakładu wyposażonego zgodnie ze standardami chińskiego partnera technologicznego (Geely) powinna ruszyć w 2024 r.
  • Jaworzno liczy na przyciągnięcie kolejnych inwestorów do JOG-u. Obszar ma atrakcyjną lokalizację (bliskość elektrowni i szlaków komunikacyjnych)

Podczas trwającego Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi wyjaśniła się kwestia terenu pod budowę fabryki Izery. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez KSSE i Jaworzno została spółka ElectroMobility Poland planująca uruchomić tam produkcję polskiego samochodu elektrycznego. EMP wygrało... samo ze sobą, bo jako jedyne złożyło ofertę na zakup 117-hektatowej działki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Wynik przetargu ujawnili na kongresie dr Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Piotr Zaremba, prezes spółki EMP.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

EMP kupi teren pod fabrykę Izery w Jaworznie za 128 mln zł

Posiedzenie komisji przetargowej, na którym wyłoniono zwycięzcę postępowania, odbyło się we wtorek 26 września 2023 r. Spółka EMP zapłaci za działkę w Jaworznie 128 mln zł, ale musi jeszcze zaczekać na uzyskanie niezbędnych zgód na sprzedaż od sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Fabryka będzie składać się ze spawalni, lakierni i zakładu montażu. "Będzie spełniać najwyższe wymogi, jeżeli chodzi zarówno o standardy produkcji, jak i normy środowiskowe" – zapewnia EMP.

Miasto Jaworzno przygotowuje teraz działkę według ustalonego miejscowego planu zagospodarowania. Obecnie strefa jest uzbrajana w niezbędne do prowadzenia działalności media: prąd, gaz, wodę, kanalizację i drogi. Gmina finansuje ten proces m.in. z funduszy rządowych – pozyskała z tego źródła 100 mln zł na uzbrojenie wodno-kanalizacyjne.

Wizualizacja fabryki Izery Foto: ElectroMobility Poland
Wizualizacja fabryki Izery

Fabryka Izery nie będzie sama w JOG-u

Jaworznicki Obszar Gospodarczy utworzony przez KSSE i Gminę Jaworzno ma powierzchnię 365 hektarów. Budynki EMP nie będą więc jedynym zakładem utworzonym w tym rejonie. JOG może zachęcić innych inwestorów atrakcyjną lokalizacją – ma dostęp do źródła zasilania (Elektrowni Jaworzno III) i leży w pobliżu ważnego szlaku komunikacyjnego (autostrady A4, na skrzyżowaniu trasy S1 z DK79), a także aktywnej linii kolejowej i dwóch lotnisk (Katowice i Kraków).

"Jestem przekonany, że lokalizacja fabryki Izery – tak jak w przypadku innych inwestycji tego typu – przyczyni się do pozyskania kolejnych inwestorów branżowych na tym terenie, gdzie pozostało do zagospodarowania jeszcze ponad 100 hektarów" – komentuje prezes KSSE. Około 25 hektarów ma pozostać w niezmienionym stanie, czyli zapewnić ostoję dla wodnej i mokradłowej fauny i flory.

Izera na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi Foto: Krzysztof Wojciechowicz / Auto Świat
Izera na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

"Dla ElectroMobility Poland pozyskanie działki na terenie JOG-u jest krokiem milowym w realizowanym projekcie […] Pozyskanie tytułu własności do gruntu na terenie JOG, które powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni, umożliwi nam ubieganie się o pozwolenie na budowę. Sam proces inwestycyjny chcemy rozpocząć na początku przyszłego roku" – informuje Piotr Zaremba, prezes spółki EMP.