Film, na którym możemy zobaczyć skutki uderzenia Forda Focusa w betonową barierę, powstał już kilka lat temu do brytyjskiego programu telewizyjnego, ale wciąż jest aktualny. Po naszych drogach nadal jeżdżą tysiące aut, które chociaż lata świetności mają już za sobą, to potrafią rozpędzić się do autostradowych (i wyższych) prędkości. Jeżeli dodamy do tego cechujących się ułańską fantazją kierowców, którzy "jeżdżą szybko, ale bezpiecznie", to przepis na katastrofę gotowy.

Ford Focus pierwszej generacji w teście zderzeniowym Euro NCAP uzyskał notę 4 gwiazdek za ochronę dorosłych pasażerów. To dobry wynik, ale odnosi się do testu przeprowadzanego w ściśle określony sposób i przy prędkościach uzyskiwanych raczej w mieście. I chociaż ryzyko pojawienia się na naszej trasie betonowej bariery jest znikome, to jednak przy drogach rosną tysiące drzew, które są jeszcze większym zagrożeniem niż szeroka ściana.

O ile Ford Focus I nie miał szans w starciu z betonowym blokiem przy tak dużej prędkości, to wiele innych modeli nie zdaje egzaminu przy znacznie wolniejszej jeździe, co potwierdzają testy zderzeniowe. Niestety, chociaż wiele z aut pokazanych na poniższym filmie jest w Polsce niedostępnych lub występują w śladowych ilościach, to niektóre wciąż można spotkać na naszych ulicach.